ایمپلنت دندان برای چه کسانی مناسب است؟

 

شرایط مناسب انجام ایمپلنت دندان

بسیاری از افراد با مشکلات از دست دادن دندان دست و پنجه نرم می‌کنند. طبق گفته دندان‌پزشک‌ها شرایط مناسب انجام ایمپلنت دندان آنچندان سخت نیست به همین دلیل است که افراد زیادی کاندیدا انجام ایمپلنت دندان هستند. البته سلامت عمومی و بیماری‌های یکی از مهم ترین شرایط مناسب انجام ایمپلنت دندان است. در این مقاله سعی داریم شما را با شرایط مناسب انجام ایمپلنت دندان آشنا کرده و راهنمایی نماییم.

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان یک روش درمانی و همینطور زیبایی است که برای جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته و آسیب دیده به وسیه کاشت دائمی ایمپلنت دندان مورد استفاده قرار می‌گیرد. انجام این درمان لازمه رعایت شرایط مناسب انجام ایمپلنت دندان و توجه کامل به آنها است.

ایمپلنت شامل 2 یا 3 قسمت است و پایه آن یک پیچ تیتانیومی است که با انجام عمل جراحی در استخوان فک بیمار در صورتی که نیاز به تخلیه ریشه دندان قبلی نباشد، نصب می‌شود. این پایه پس از 6 هفته با استخوان طبیعی پیوند خورده و تبدیل به یک پایه ثابت می‌شود.

به همین دلیل است که در ساخت آن از فلزاتی که با بدن سازگار هستند استفاده شده است. اغلب تاج دندان مصنوعی از مواد سرامیکی ساخته و تاج آن به نحوی طراحی می‌شود که با رنگ و شکل سایر دندان‌های شما هماهنگ باشد.

مراقبت‌های ضروری قبل از ایمپلنت دندان

مراحل ایمپلنت دندان

در اولین مرحله نیاز به انجام معاینات کلی و عکس‌برداری رادیولوژی دندان برای بررسی زیرساخت‌های فک و دهان من جمله تراکم استخوان فک و عصب‌ها برای تعیین کردن محل دقیق کاشت ایمپلنت انجام ‌می‌شود. دندان‌پزشک در صورت نیاز برای اطمینان از پشتیبانی مناسب استخوان فک از ایمپلنت دندان اقدام به پیوند استخوان فک می‌کند.

با در نظر گرفتن شرایط مناسب انجام ایمپلنت دندان برای بیمار کاشت پایه ایمپلنت انجام می‌شود تا پس از بهبود یافتن بافت لثه، کشیدن بخیه و جوش خوردن ایمپلنت به استخوان فک، پروتز و تاج دندان مصنوعی بر روی پایه ایمپلنت قرار داده می‌شود. کل این پروسه بسته به شرایط درمان شما حدودا 2 ماه زمان می‌برد. اگر نیازمند پیوند استخوان باشید بین 3 تا 6 ماه است.

کاندیدای انجام ایمپلنت دندان

به طور کلی تمامی افرادی که یک یا چند دندان خود را از دست داده می‌توانند با انجام ایمپلنت دندان زیبایی دهان و دندان‌های و سلامت آنها را حفظ کنند. اما این روش اصلا برای افراد زیر 18 سال توصیه نمی‌شود زیرا استخوان فک این افراد همچنان در حال رشد و ممکن انجام ایمپلنت سبب بروز مشکلات جدی شود.

افرادی که شرایط مناسب انجام ایمپلنت دندان را دارند عبارت‌اند از کسانی که سلامت عمومی، سلامت لثه، تراکم استخوانی خوبی دارند و بهداشت دهان و دندان‌ را به خوبی رعایت می‌کنند می‌توانند کاندیدا انجام ایمپلنت دندان باشند و درمانی بی دردسر را تجربه کنند.

سلامت عمومی

به دلیل اینکه کاشت ایمپلنت شامل جراحی به روشی بی‌حسی یا بیهوشی است، مستلزم سلامت عمومی مناسب است تا یکی از مهم ترین شرایط مناسب انجام ایمپلنت دندان فراهم شود. دندان‌پزشک نیاز است سابقه پزشکی شما را بررسی کرده و درباره تمامی دارو‌های مصرفی شما سوال می‌کند. در اکثر موارد بیماران شرایط مناسب برای انجام ایمپلنت دندان را دارد اما بیمارانی هستند که با ابتلا به بیماری‌ها وشرایط خاص نیاز است منتظر بمانند:

افرادی که سلامت عمومی ضعیفی دارند زیرا کاشت پایه ایمپلنت نیازمند جراحی و بخیه زدن است وهمین امر ملزم می‌کند تا شما شرایط عمومی خوبی داشته باشید. داروهای خاصی وجود دارد که می‌تواند روند انجام جراحی ایمپلنت را به خطر بیندازد که نیاز است با دستور پزشک قطع و یا مصرف آنها محدود شود.

همچنین افرادی که به دیابت مبتلا هستند حتما نیاز است با دندان‌پزشک و پزشک متخصص خود مشورت کرده و سپس اقدام به کاشت ایمپلنت کنند. بیمارانی هم که تحت پرتو درمانی خصوصا در نواحی سر و گردن هستند کاندیدا مناسبی برای انجام ایمپلنت دندان نیستند. خانم‌های باردار هم نیاز است منتظر بمانند تا بعد از بارداری تحت درمان قرار بگیرند.

سلامت لثه

دندان‌پزشک همینطور سلامت لثه شما را نیز بررسی می‌کند تا اطمینان حاصل شود که به هیچ بیماری لثه‌ای مبتلا نیستید. اگر به بیماری یا عفونت لثه‌ مبتلا هستید نیاز است اول به دنبال درمان آن باشید سپس اقدام به انجام کاشت ایمپلنت کنید زیرا پایه ایمپلنت در استخوان فک نصب می‌شود و همین موضوع می‌تواند احتمال عفونت استخوان فک را افزایش دهد.

عفونت استخوان می‌تواند سبب مشکلات بسیار زیادی شود، سلامت عمومی شما به خطر می‌افتد و احتمال شکست انجام کاشت ایمپلنت دندان را افزایش می‌دهد. افراد با بیماری‌های لثه‌ اکثرا شرایط مناسب انجام ایمپلنت دندان را ندارند.

کافی بودن تراکم استخوان فک

استخوان فک شما باید بتواند پایه کاشت شده را نگه دارد به همین دلیل دندان‌پزشک شما باید اطمینان حاصل کند که استخوان فک شما می‌تواند از ایمپلنت پشتیبانی کند و آن را در جای مورد نظر ثابت نگه دارد تا از حرکت و آسیب رساندن به دندان‌های اطراف جلوگیری کند.

 اگر تراکم استخوانی شما کافی نباشد امکان دارد نیاز به انجام عمل پیوند استخوان فک داشته باشید. دندان‌پزشک شما با معاینات و بعد با انجام عمل ترمیم یا حتی پیوند استخوان فک شرایط مناسب انجام ایمپلنت دندان را فراهم می‌سازد.

وابستگی پزشکی

برخی از بیماران تحت نظر دکتر در حال مصرف داروها و انجام روش‌های درمانی هستند که می‌تواند فرایند کاشت ایمپلنت را دچار اختلال کرده و باعث بروز مشکلات زیادی شوند. این داروها شامل داروهای رقیق کننده خون و داروهای پرتودرمانی می‌باشد.

بهداشت دهان و دندان

رعایت بهداشت دهان و دندان‌ها، موفقیت ایمپلنت را افزایش می‌دهد و همین موضوع عمر ایمپلنت شما را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد. توصیه می‌شود حتما 2 بار در روز از مسواک و نخ دندان استفاده کنید و درباره مراقبت‌های موردنیاز درطول دوره درمان حتما با دندان‌پزشک خود صحبت کنید تا باعث آسیب به آن در طول درمان نشوید.

چک‌آپ روتین خود را هر 6 ماه یکبار انجام دهید و تمامی سوالات و اطلاعات مورد نیاز خود را از دندان‌پزشک خود بپرسید تا ریسک آسیب به ایمپلنت خود را کاهش داده و شرایط مناسب انجام ایمپلنت دندان را دارا باشید.

علائم و نشانه های عفونت ایمپلنت دندان 

مراقبت‌های مربوطه ایمپلنت دندان

برای حفظ دوام ایمپلنت دندان‌هایتان حتما نیاز است مانند بقیه دندان‌هایتان از آنها مراقبت کنید. سیگار کشیدن هم سلامت عمومی شما را تحت تاثیر قرار داده و هم احتمال خرابی ایمپلنت را افزایش می‌دهد پس بهتر است به فکر ترک کردن آن باشید. سیگار کشیدن یکی از نقض کننده‌های شرایط مناسب انجام ایمپلنت دندان است.

داشتن یک رژیم غذایی سالم و استفاده از غذاهای نرم تا مدت محدودی بعد از انجام کاشت ایمپلنت توصیه می‌شود. رعایت بهداشت، استفاده نکردن از دندان به عنوان ابزار و حفظ سلامت لثه می‌تواند یک تجربه خوب به شما از انجام ایمپلنت بدهد.

جمع بندی شرایط مناسب ایمپلنت دندان

اگر تصمیم به انجام این درمان دارید تمامی مشورت‌های لازم را با دندان‌پزشک و دکتر متخصص خود انجام داده تا آگاهانه درباره درمان خود تصمیم گرفته وبتوانید به کمک دندان‌پزشک خود یک برنامه درمانی مشخص و تاثیرگذار را دنبال کنید. با در نظر داشتن شرایط مناسب ایمپلنت دندان می‌توانید یک تجربه خوب از درمان خود داشته باشید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *