چه زمانی نیاز به روکش دندان داریم؟

 

چه زمانی نیاز به روکش دندان داریم؟

مشکلات زیادی می‌تواند یکی از دلایل نیاز به انجام روکش دندان باشد. یکی از مهم‌ترین دلایلی که نیاز است بیمار نسبت به روکش کردن دندان‌ها اقدام می‌کند، از دست دادن آن‌ها یا ضعیف شدن مینای دندان است. این اتفاق به دلیل سایش بیش‌ازحد سطوح دندان به یکدیگر، یا شکستگی تاج دندان و پوسیدگی رخ می‌دهد در صورت وقوع هر یک از این اتفاق‌ها نیاز است سریعاً با دندان‌پزشک خود تماس گرفته و این موضوع را با او در میان بگذارید. در این مقاله سعی داریم شما را با تمامی دلایل نیاز به انجام روکش و مراحل انجام روکش دندان آشنا کنیم.

روکش دندان

روکش دندان یک روش درمانی بسیار پرطرفدار است که درواقع در آن روکش که جایگزین تاج دندان است با چسب به دندان اصلی متصل می‌شود. از این روش برای ترمیم دندان‌های آسیب‌دیده و همین‌طور اصلاح طرح لبخند استفاده می‌شود. لازم به ذکر است که روکش دندان یک روش درمانی مادام‌العمر نیست و نیاز است نسبت به ترمیم و حتی تعویض آن اقدام نمایید.

به خاطر زیاد بودن دلایل نیاز به انجام روکش دندان، این روش درمانی تنوع بسیار زیادی دارد. جنس و برندهای مختلفی مانند سرامیکی، فلزی، طلا و استیل هم وجود دارند که برای این روش استفاده می‌شوند. مراحل درمانی نصب روکش به این صورت است که دندان‌پزشک شما اول معاینات لازم را انجام داده و سپس بخشی از دندان‌ها را تراش می‌دهد سپس قالب‌گیری با  استفاده از پلاک و خمیر مخصوص انجام می‌شود .بعد از انجام قالب‌گیری و ساخته‌شدن روکش‌ها در لابراتوار، دندان‌پزشک برای نصب روکش‌ها با چسب آن‌ها را بر روی دندان نصب می‌کند.

پوسیدگی دندان

یکی از رواج ترین مشکلات دندانی، پوسیدگی دندان است که عوامل زیادی سبب به ایجاد آن می‌شود. پوسیدگی دندان در صورت درمان نشدن می‌تواند سبب آسیب و ایجاد عوارض جبران نشدنی به دندان‌ها شود. عوامل زیادی سبب ایجاد پوسیدگی دندان می‌شود. تغذیه نامناسب، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، سیگار کشیدن، مصرف داروهایی که سبب آسیب به دندان‌ها می‌شود می‌تواند پوسیدگی دندان را ایجاد کرده و همین‌طور آن را به سطح پیشرفته‌ای گسترش دهند. در نظر داشته باشید  که پوسیدگی دندان بسیار شایع و یکی از دلایل نیاز به انجام روکش دندان است.

زیرا پوسیدگی دندان کاملاً قابل مشاهده و در صورت پیشرفته شدن آسیب‌های بسیار زیادی به لثه دندان وارد می‌کنند و همین موضوع باعث می‌شود عملاً دندان نابودشده و شما نیاز به جایگزینی بافت سخت دندان و یا حتی انجام ایمپلنت دندان داشته باشید.

اگر پوسیدگی در مراحل اولیه باشد درمانی به‌مراتب آسان‌تر خواهد داشت. اما اگر پوسیدگی پیشرفته شده و لثه و نسوج تاجی دندان را هم درگیر کند، این موضوع لوازمات سبب درگیر شدن عروق و اعصاب دندان هم می‌شود. برای اقدام به درمان این موضوع باید فوراً به دندان‌پزشک خود مراجعه کرده و او را در جریان این موضوع قرار دهید. درمان مناسب برای رفع پوسیدگی عمیق و پیشرفته درمان ریشه و کندن آن است و همین اتفاق یکی از دلایل نیاز به انجام روکش دندان است.

عصب‌کشی دندان

پس از عصب‌کشی، دندان عصب‌کشی شده ضعیف‌تر می‌شود و همین یکی از دلایل نیاز به انجام روکش دندان است. زیرا در صورت روکش نکردن این موضوع می‌تواند سبب شکستن و آسیب دیدن دندان عصب‌کشی شده شود. پس از انجام عصب‌کشی روکش دندان یکی از الزامات است. نیاز به انجام روکش بستگی بسیار زیادی به محل قرارگیری دندان دردهان و همین‌طور استحکام دندان دارد.

اگر دندان‌هایی که در پشت دهان قرار دارند عصب‌کشی شده باشند نیاز حتمی به روکش کردن دارند. زیرا از آن‌ها برای جویدن و کلا استفاده بیشتری از آن‌ها می‌شود. همین موضوع سبب اعمال نیروی زیادی بر روی آن‌هاست که آن‌ها را بیشتر ضعیف می‌کند. این موضوع یکی از مشکلات و دلایل نیاز به انجام روکش دندان است.

نکته قابل توجه این است که نیاز است پس از انجام عصب‌کشی، روکش را سریع انجام دهید. زیرا این کار باعث می‌شود عمر دندان پس از عصب‌کشی افزایش‌یافته و همین‌طور در آن دورانی که دندان عصب‌کشی شده شما روکشی ندارد آسیب و یا مشکل خاصی به ریشه و دندان وارد نشود.

تغییر رنگ دندان

مشکل تغییر رنگ دندان‌ها، یکی از دلایل نیاز به انجام روکش دندان است. این مورد اکثراً صرفه زیبایی داشته و آنچنان برای درمان استفاده نمی‌شود. بیمارانی که دندان‌هایشان لک افتاده و یا تغییر رنگ داده‌اند، به دلایل مختلف مانند تغذیه نامناسب، مصرف دخانیات و بیماری‌های مختلف تصمیم به روکش کردن دندان‌های خود می‌گیرند. افراد با این روش لبخند خود را اصلاح‌کرده و دندان‌های طبیعی خود را با روکش محافظت می‌کند.

اصلاح فرم

ممکن است دندان‌های شما هم مانند خیلی از افراد بین آن‌ها شکاف‌هایی وجود داشته باشد. این شکاف‌ها می‌تواند لبخند شمارا تأثیر قرار داده و اعتمادبه‌نفس شمارا کاهش دهد. در نظر داشته باشید که با روش‌های مختلفی همانند روکش می‌توان این موضوع را رفع نمود.  شما می‌توانید با قرار دادن روکش بر روی دو دندان‌ها مسئله را حل نموده و لبخندی بدون عیب و نقص داشته باشید. این موضوع یکی از دلایل نیاز به انجام روکش دندان است.

البته باید حتماً در نظر داشته باشید که دندان‌هایی که به‌شدت نامرتب هستند یا نامنظمی و ناهمواری دارند نمی‌توان از آن برای آن‌ها از روکش دندان استفاده کرده است. سایر خدماتی مانند ارتودنسی گزینه‌های بهتری برای رفع این مشکل هستند. روکش قادر به حل مشکلات جزئی دندان بیمار است. البته به نوع به خود هم کلی از دلایل نیاز به انجام روکش دندان را شامل می‌شود.

طول عمر روکش دندان

دلیل امتناع خیلی از افراد از انجام روکش دندان، طول عمر کوتاه آن است. ماندگاری روکش بین 5 تا 10 سال متفاوت است. دوام آن‌ها به جنس و نحوه نگهداری از آن‌ها بستگی بسیار زیادی دارد. یکی دیگر از دلایل نیاز به انجام روکش دندان، افزایش طول عمر خود دندان طبیعی و همین‌طور پس از نصب روکش با رعایت بهداشت دهان و دندان است.

رعایت نکاتی مانند بهداشت دهان و دندان، ترک کردن عاداتی مانند دندان‌قروچه و داشتن یک رژیم غذایی سالم می‌تواند عمر روکش دندان‌ها را چندین برابر کرده و همین‌طور دندان‌های طبیعی شمارا بی‌نیاز نسبت به درمان کند. همین موضوع دلایل نیاز به انجام روکش دندان را به حداقل می‌رساند.

جمع‌بندی دلایل نیاز به انجام روکش دندان

اگر دندان‌های شما دچار پوسیدگی، تغییر رنگ و مشکلات دیگر شده است، در نظر داشته باشید روکش کردن آن‌ها یکی از بهترین راه‌ها برای جلوگیری از وارد شدن آسیب‌های بیشتر به آن‌ها است. در این مقاله تلاش کردیم تا شمارا باروکش دندان‌های آشنا کرده و دلایل نیاز به انجام روکش دندان را به‌خوبی برای شما توضیح دهیم. امیدواریم این ‌یک تجربه خوب و بی ‌دردسر از انجام روکش دندان‌های خود داشته باشید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *