چه عواملی بر دوام و طول عمر لمینیت دندان تاثیر می‌گذارند؟

۹ عامل مؤثر در افزایش طول عمر لمینیت دندان

امروزه یکی از بهترین روش‌های داشتن لبخندی زیبا و ایده آل، انجام لمینیت می‌باشد. با انجام لمینیت، می‌توان نواقص و عیوب دندان‌ها را به طول کلی تحت پوشش قرارداد. حال ماندگاری لمینیت‌ دندان معمولاً چقدر است؟ این قطعاً اولین سؤالی خواهد بود که در ذهن زیباجویان مطرح می‌شود. عمر لمینیت دندان تا حد زیادی بستگی به مراقبت‌هایی که انجام می‌دهید، و میزان رعایت آن‌ها دارد.

مهمترین کاربردهای لمینیت دندان

اگر از دندان‌ها به‌خوبی مراقبت شود، ماندگاری لمینیت می‌تواند مابین ۱۵الی ۲۰ سال باشد. اما اگر به شکل صحیح از دندان لمینیت شده محافظت نشود، نمی‌توان انتظار داشت که دوام‌ لمینیت بیش از ۱۰سال باشد. حال اگر طول عمر لمینیت دندان به پایان رسیده، و لایه‌های لمینیت از روی دندان بیفتند، نیاز به ترمیم خواهد بود. دندان‌های لمینیت شده چون قبلاً تراش داده‌شده‌اند، باید فوراً ترمیم شوند. چراکه در صورت عدم ترمیم، دندان‌ها ظاهر خوشایندی نخواهند داشت. حال عوامل زیادی می‌توانند در افزایش ماندگاری لمینیت دندان تأثیرگذار باشند.

در ادامه به معرفی ۹ عامل تأثیرگذار در افزایش عمر و ماندگاری لمینیت دندان، پرداخته‌ایم:

  • مسواک‌ زدن و رعایت نکات بهداشتی

اولین و اساسی‌ترین نکته‌ای که می‌تواند در افزایش دوام لمینیت تأثیر داشته باشد، قطعاً رعایت بهداشت خواهد بود. اگر نکات بهداشتی به‌خوبی رعایت نشوند، به‌مرور شاهد تجمع پلاک بر روی دندان‌ها خواهیم بود. درنتیجه به‌مرور لایه‌های کامپوزیت نیز آسیب‌دیده و حتی ممکن است دچار پوسیدگی شوند. برای افزایش طول عمر لمینیت دندان روزانه حداقل دومرتبه از مسواک، دهان شویه، نخ دندان، خلال دندان و …..استفاده کنید. همچنین روزانه یک‌مرتبه دهان خود را با آب و نمک شستشو دهید، تا باکتری‌ها پاکسازی شوند.

  • عدم مصرف مواد غذایی حاوی رنگدانه

لایه‌های لمینیت معمولاً رنگ‌پذیری زیادی ندارند. اما اگر مرتباً از مواد غذایی حاوی رنگدانه، مثل قهوه، توت‌های رنگی، شکلات، چای، پفک و ….استفاده کنید، قطعاً شاهد تغییر رنگ لایه لمینیت خواهید بود‌. به همین دلیل برای افزایش دوام لمینیت، سعی کنید مصرف این‌گونه مواد غذایی را به حداقل برسانید.

  • ‌استفاده از محافظ هنگام دندان‌قروچه

دندان‌قروچه یکی از مشکلات شایعی است، که می‌تواند بر طول عمر لمینیت دندان بسیار تأثیرگذار باشد. دندان‌قروچه یکی از عاداتی است که در آن، افراد مرتباً دندان‌های خود را بر روی‌هم فشار می‌دهند. این مشکل می‌تواند موجب ساییدگی و حتی لب پر شدن لایه‌های لمینیت شود.‌ دندان‌قروچه معمولاً در اثر اضطراب و استرس شدید ایجاد می‌شود. در درجه اول سعی کنید برای افزایش ماندگاری لمینیت دندان، حتماً این مشکل را برطرف سازید.‌ اما اگر دندان‌قروچه شما‌ قابل‌درمان نیست، به پزشک مراجعه نموده و نایت گارد یا محافظ مخصوص دندان‌های خود را سفارش دهید. نایت گاردها با قرارگیری بر روی دندان، هنگام دندان‌قروچه از ساییدگی لمینیت جلوگیری می‌کنند. بهتر است برای افزایش ماندگاری و طول عمر لمینیت دندان، حتماً در هنگام شب از این محافظ‌ها استفاده کنید.

دلایل افتادن لمینیت دندان چیست؟

  • ترک مصرف سیگار

مصرف سیگار قطعاً آثار بسیار مخربی بر روی سلامت دندان‌ها خواهد داشت. مصرف مداوم سیگار، می‌تواند سبب پوسیدگی دندان‌ها شده، و باعث ابتلا به برخی بیماری‌های لثه نیز خواهد شد. همچنین این عادت می‌تواند باعث تغییر رنگ و تیره شدن لایه‌های لمینیت شود. پس تا حد امکان  سیگار کشیدن را ترک کنید.

  • عدم استفاده از دندان به‌عنوان ابزار

دیگر عاملی که می‌تواند در ماندگاری و طول عمر لمینیت دندان تأثیرگذار باشد، عدم استفاده از دندان‌ها به‌عنوان ابزار می‌باشد. برخی از افراد از دندان استفاده ابزاری دارند، که این عادت می‌تواند بسیار مخرب باشد. برای مثال هیچ‌گاه نباید از دندان برای شکستن پوست آجیل، بریدن چسب، گاز زدن مواد غذایی سفت، باز کردن درب بطری و…..استفاده شود‌. چون این کار می‌تواند به‌یک‌باره سبب شکستن لایه‌های لمینیت شود.

  • انجام چکاپ شش ماهه

انجام چکاپ دندانپزشکی، در هر ۶ ماه یک‌مرتبه بعد از انجام لمینیت ضرورت دارد. وقتی چکاپ انجام می‌شود، می‌توانید از مشکلات دندان‌های خود مطلع شوید. درنتیجه با رفع این مشکلات از شدت یافتن آن‌ها جلوگیری خواهید کرد. پس سالانه دومرتبه برای انجام چکاپ کامل، به دندان‌پزشک مراجعه کنید.

  • جنس لمینیت

دیگر عامل تأثیرگذار در طول عمر لمینیت دندان جنس لمینیت خواهد بود. لمینیت ها توسط برند های متفاوتی تولیدشده، و مواد اولیه مختلفی دارند. قطعاً لمینیت هایی که جنس مرغوب‌تر و باکیفیت‌تری دارند، دوام بیشتری نیز خواهند داشت. اما در مقابل قیمت آن‌ها هم بالاتر خواهد بود. به همین دلیل تا حد امکان سعی کنید بدون در نظرگیری هزینه، از مرغوب‌ترین جنس لمینیت استفاده کنید.

  • میزان مهارت پزشک

یکی دیگر از عواملی که موجب می‌شود دوام و ماندگاری لمینیت دندان افزایش یابد، میزان مهارت و تخصص پزشک است. اگر پزشک اگر مهارت کافی برخوردار نباشد، ممکن است لایه‌های لمینیت را به شکل غیراصولی نصب کند. در این صورت احتمال دارد لایه‌های لمینیت‌ زود از روی دندان جداشده، و بیفتند. پس طول عمر لمینیت دندان تا حد زیادی به تخصص پزشک نیز بستگی دارد. درنتیجه تا حد امکان این کار را تحت نظر پزشکان متخصص و باتجربه انجام دهید، تا‌ لمینیت به بهترین و اصولی‌ترین شیوه ممکن نصب گردد.

  • بالا رفتن سن

وقتی سن افراد بالا می‌رود، لثه آن‌ها کم‌کم تحلیل رفته، و عقب‌نشینی می‌کند. در این صورت میان لایه لمینیت و لثه فاصله می‌افتد. درنتیجه احتمال افتادن لایه‌های لمینیت وجود دارد.

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *