انواع لمینیت دندان

انواع لمینیت دندان

امروزه توجه به زیبایی و سفیدی دندان و داشتن یک لبخند درخشان بسیار مورد توجه قرار گرفته و یکی از بیشترین دغدغه‌هایی است که باعث مراجعه افراد به کلینیک‌های دندانپزشکی می‌شود. یکی از روش‌هایی که اخیراً بسیار مورد استقبال قرار گرفته لمینیت دندان می‌باشد.

لمینیت دندان با قرار گرفتن بر روی سطح دندان آن را سفید و درخشان می‌کند همچنین باعث اصلاح آسیب‌های وارد شده به دندان مثل شکستگی  و کجی دندان می‌شود و حتی برای بستن فاصله بین دندان نیز کارایی دارد.

لمینیت دندان چیست؟

لمینیت دندان که به آن (Dental Laminate) یا ونیر گفته می‌شود روکشی همرنگ و نازک است که پس از تراش دادن مقداری از دندان روی آن قرار می‌گیرد و باعث تغییر رنگ و ترمیم آسیب‌های دندانی می‌شود. می‌توان لمینیت را  به عنوان یکی از بهترین و شیک‌ترین کارهای زیبایی دندان‌ها نام برد.

لمینیت به چه افرادی توصیه نمی‌شود؟

استفاده از انواع لمینیت به افراد زیر 18 سال در موارد غیر ضروری توصیه نمی‌شود زیرا رشد فک به حد نهایی خود نرسیده. علاوه بر آن در افرادی که مشکلات اکلوزالی دارند نیز استفاده از انواع لمینیت توصیه نمی‌شود.

سطح اکلوزالی به سطحی از دندان گفته می‌شود که با آن غذا را می‌جویم، زمانی که دندان فک بالا و پایین را روی هم می‌گذاریم در واقع سطح اکلوزالی آن را روی هم گذاشته‌ایم.

انواع لمینیت دندان

لمینیت دندان از انواع رنگ‌ها و مواد مختلف وجود دارند، روکش در انواع لمینیت به گونه‌ای  طراحی شده که مقاوم در برابر لک باشند، با دوام و نازک نیز باشند تا در مدت زمان بسیاری بتوانند در برابر سایش طبیعی دندان مقاومت کنند.

در حال حاضر پنج نوع ونیر یا لمینیت دندان در عرصه زیبایی دندان وجود دارد که در ادامه آن‌ها را معرفی خواهیم کرد.

لمینیت چینی

از انواع لمینیت می‌توان به لمینیت چینی اشاره کرد. این لمینیت رایج‌ترین و قدیمی‌ترین لمینیت مورداستفاده در کلینیک‌های دندانپزشکی است. روکش‌های مورداستفاده در لمینیت چینی قوی و بادوام هستند و همچنین واکنش‌های آلرژیک به بافت‌های اطراف ایجاد نمی‌کنند.

از مزایای لمینیت چینی می‌توان به نازک‌تر بودن آن نسبت انواع دیگر لمینیت اشاره کرد. از دیگر مزایای لمینیت چینی به مقاومت بالا در برابر لکه، دوام بالای آن تا حداکثر 15 سال، عدم واکنش با بافت لثه، ایجاد ظاهر بسیار طبیعی در دندان و همچنین در بیشتر موارد نیازی به تراشیدن دندان¬های طبیعی ندارد.

لمینیت چینی بیشتر برای افرادی مورداستفاده قرار می‌گیرد که می‌خواهند تغییرات کوچکی مثل تغییر در اندازه، شکل و رنگ در دندان‌‌های خود ایجاد کنند زیرا این نوع از لمینیت نیاز به حذف مینای دندان دارد و اگر آسیب ببیند تعمیر آن سخت است و به نوعی از معایب لمینیت چینی محسوب می‌شود.

لومینیرزها

لومینیزرها ساختارهایی نازک و در عین حال یکی از محکمترین انواع لمینیت دندان به شمار میروند. این ساختار بسیار نازک از جنس پرسلن است که فقط به سطحی از دندان که در معرض دید میباشد قرار می‌گیرد و قابلیت رفع بد شکلی و بدرنگی دندان، کاهش فاصله بین دندان و اصلاح کوتاهی و نام مرتبی دندان می‌شود

علیرغم اینکه به اندازه کافی ضخیم نیستند، سطح صافی دارند که پس از قرار گیری روی سطح دندان قرار آن‌ها را مثل دندان‌‌های طبیعی نشان می‌دهد. از انواع لمینیت دندان سریع‌تر آماده می‌شوند و به تراشیدن دندان نیازی ندارند به همین دلیل می‌توان بعد انجام این روش درمانی، لومینیزرها را از روی دندان برداشت.

لمینیت کامپوزیتی

یکی از انواع لمینیت، لمینیت کامپوزیتی است. در لمینیت کامپوزیتی یک لایه نازک از ونیر کامپوزیت بر روی دندان قرار می‌گیرد که جنس آن مخلوطی از رزین یا ترکیبی از شیشه و پلاستیک است. این لایه نازک می‌تواند به صورت مستقیم یعنی بدون تراشیدن مینای دندان روی سطح آن قرار بگیرد که به لمینیت کامپوزیتی بدون تراش نیز معروف است.

از مزایای ونیر کامپوزیت می‌توان به کوتاه بودن زمان درمان، قابلیت ترمیم کامپوزیت، انتخابی بودن فرم و رنگ ونیر کامپوزیت، قیمت مقرون به صرفه و عدم تراش دندان‌ها به جز در موارد لزوم آن هم به مقدار خیلی اندک اشاره کرد.

لمینیت کامپوزیتی برای رفع یک سری از مشکلات ساختاری دندان هم کاربرد دارد از جمله: بلند کردن و بزرگ کردن دندان‌‌های کوچک، رفع برخی از بد شکلی‌های دندان، تغییر شکل و نامنظمی‌های دندان، از بین بردن فضاهای بین دندانی، رفع عیوب جزئی دندان مانند شکستگی و سفید کردن دندان به خصوص در شرایطی که تغییر رنگ دندان با بلیچینگ بر طرف نمی‌شود.

لمینیت سرامیکی (ونیر سرامیکی)

از دیگر انواع لمینیت می‌توان به لمینیت سرامیکی اشاره کرد. این نوع از لمینیت پوسته نازک و سرامیکی است به قطر تقریبی 5 الی 6 میلی متر که پس از تراشیدن سطح دندان به کمک باندهای خاصی روی آن قرار می‌گیرد.

از لمینیت سرامیکی برای رفع بی‌نظمی و بهم ریختگی دندان، از بین بردن فاصله بین دندان، سفید کردن دندان‌‌های بدرنگ و تیره، رفع لک‌هایی که روی دندان قرار دارد و رفع لب پریدگی یا شکستگی‌هایی که دندان دچار آن شده استفاده می‌شود.

یکی از مهم‌ترین مزایای لمینیت سرامیکی مقاومت آن در برابر رنگ مواد غذایی است. مزایای دیگر این نوع از لمینیت این است که به دلیل سطح صیقلی و صافی که دارند کمتر دچار لکه می‌شوند و با انعکاس نور دندان‌ها را درخشان‌تر  و زیباتر از حالت عادی نشان می‌دهد.

استفاده از لمینیت سرامیکی معایب و محدودیت‌هایی نیز دارد مثلاً این نوع از لمینیت برای دندان‌هایی که پوسیدگی زیاد یا پرکردگی قدیمی دارند کاربرد ندارد. طول عمر لمینیت سرامیکی تقریباً 10 سال است و بعد از این زمان باید تعویض شود و اگر لمینیت دندان بیمار بشکند و یا مشکلی برای آن پیش آید باید تعویض شود.

لمینیت سرامیکی به افرادی که دندان‌هایشان به لب نزدیک‌تر است، دچار سایش شدید دندانی هستند، عادت  و سابقه دندان قروچه کردن دارند و همچنین افرادی که ضخامت مینای دندان آن‌ها به اندازه کافی نیست توصیه نمی‌شود.

مراقبت های بعد از لمینیت دندان

تفاوت لمینیت سرامیکی و کامپوزیتی

لمینیت دندان به دو روش سرامیکی و کامپوزیتی انجام می‌شود. در هر دو روش سعی بر سفید شدن و مرتب شدن دندان‌ها است. مهم‌ترین تفاوت لمینیت سرامیکی و کامپوزیتی در جنس ماده مورداستفاده، هزینه، ماندگاری و برگشت پذیری می‌باشد.

به عنوان مثال طول عمر لمینیت سرامیکی از کامپوزیتی بیشتر است و شاید به همین سبب است که قیمت کامپوزیتی از سرامیکی ارزان تر است. احتمال برگشت پذیری زودتر از موعد در هر دو روش ممکن نیست با این حال برگشت پذیری لمینیت سرامیکی نسبت به کامپوزیتی کمتر است. در مقابل لمینیت کامپوزیتی خیلی سریع و تنها در طی یک جلسه می‌توان آن را به اتمام رساند.

انواع لمینیت دندان و قیمت

قیمت انواع لمینیت دندان به جنس موادی که در آن بکار می‌رود بستگی دارد. کم هزینه‌ترین آن‌هایی هستند که از کامپوزیت یا رزین ساخته شده، ولی در طول زمان ممکن است دوام و زیبایی خود را از دست داده و نیاز به تعمیر یا تعویض داشته باشد.

جمع بندی

درنهایت اگر تصمیم به گذاشتن لمینیت دندان دارید قبل از انتخاب انواع لمینیت‌های موجود باید به چند ویژگی توجه کنید. مواردی همچون انتخاب سایه روکش که باید بسته به رنگ دندان‌‌های اطراف لمینیت باید انتخاب شود.

 همچنین اینکه بیمار چه هدفی از لمینیت گذاری دارد، به دنبال مقاومت و دوام و ماندگاری بالاست یا بیشتر به سفیدی و زیبایی لمینیت توجه دارد.

در این مقاله سعی شد انواع لمینیت دندان همراه با مزایا و معایب آن گفته شود تا بتواند در انتخاب بهترین لمینیت مورد نظر شما کمک کننده باشد. با این حال به شما توصیه می‌شود که قبل از هرکاری با دندانپزشک خود مشورت کنید تا بهترین راه را انتخاب کرده و سالیان سال از آن بهره ببرید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *