انواع جراحی زیبایی لثه

 

آشنای با رایج‌ترین انواع جراحی زیبایی لثه

حتماً شما نیز با افرادی مواجه شده‌اید که هنگام لبخند زدن، بخش زیادی از لثه آن‌ها مشخص است و دندان‌هایشان بسیار کوتاه به نظر می‌رسد. به این پدیده در علم پزشکی، لبخند لثه‌ای گفته می‌شود. اگر شما نیز با چنین مشکلی مواجه هستید باید بگوییم هیچ مشکلی در قد و ارتفاع دندان‌هایتان وجود ندارد، بلکه بافت اضافه لثه موجب کوتاه به نظر رسیدن آن‌ها شده است.

 گاهی نیز ممکن است کاملاً برعکس این مسئله اتفاق بیفتد. برای مثال امکان دارد لثه به دلایل مختلف تحلیل برود، و به همین دلیل بخش زیادی از ریشه دندان‌ها دیده شود. درهرصورت‌ لبخند لثه‌ای یا تحلیل لثه در ناحیه ریشه دندان، شاید یک مشکل خطرناک نباشند، اما یک نقص زیبایی مهم خواهد بود‌. چراکه می‌توانند در جذابیت و زیبایی چهره، تأثیرات منفی زیادی داشته باشند‌. اما امروزه این‌گونه نواقص و مشکلات، با انجام جراحی زیبایی لثه کاملاً قابل اصلاح خواهند بود. جراحی لثه انواع مختلفی دارد.

در ادامه به معرفی رایج‌ترین انواع جراحی لثه، پرداخته‌ایم:

 • برداشت بافت اضافه لثه

در درجه اول اگر زیبا جو‌ لبخند لثه‌ای داشته باشد، جراحی برداشت بافت لثه انجام می‌شود. در این جراحی پزشک برش‌هایی در قسمت لثه ایجاد نموده، و بخش‌های اضافه را کاملاً برمی‌دارد. بافت لثه به‌قدری برداشته می‌شود، که ارتفاع دندان‌ها افزایش‌یافته، و ناحیه ریشه آن‌ها کاملاً مشخص شود.

 • پیوند لثه

یکی دیگر از انواع جراحی زیبایی لثه انجام پیوند در این ناحیه می‌باشد. همان‌طور که در بالا نیز گفتیم، تحلیل رفتن لثه می‌تواند موجب شود ارتفاع دندان‌ها افزایش‌یافته، و ریشه آن‌ها بیش‌ازحد طبیعی دیده شود. در این‌ صورت پزشک در ناحیه تحلیل رفته، پیوند انجام می‌دهد. با پیوند لثه در این‌ قسمت، ناحیه تحلیل رفته‌ترمیم خواهد شد. همچنین در این نوع جراحی پزشک به فرم دهی به لثه نیز خواهد پرداخت.

 • اصلاح فرورفتگی لثه

اصلاح فرورفتگی لثه نیز از رایج‌ترین شیوه‌های جراحی زیبایی لثه می‌باشد. وقتی دندانی را از دست می‌دهید، جای خالی آن همیشه درون دهان باقی‌مانده، و می‌تواند سبب فرورفتگی لثه شود. برای اصلاح این مورد، انجام جراحی لثه بسیار توصیه می‌شود. در این جراحی برای پر کردن جای دندان‌های ازدست‌رفته، ممکن است ایمپلنت یا پروتزهای دیگر جایگذاری شوند.

نکات و مراقبت های پس از افزایش طول تاج دندان

نکات مهم قبل از انجام جراحی زیبایی لثه

جراحی لثه با توجه به میزان نواقص موجود و شرایط بیمار، ممکن است تا‌ یک‌ ساعت به طول بینجامد. اما قبل از انجام این جراحی، رعایت برخی نکات و مراقبت‌ها، جهت جلوگیری از بروز عوارض جانبی کاملاً ضروری خواهد بود‌. در ادامه به این نکات مهم اشاره نموده‌ایم:

 • یک هفته قبل از جراحی مصفا هرگونه داروی رقیق‌کننده خون را قطع کنید. چراکه این کار ممکن است موجب خونریزی شدید لثه، هنگام جراحی شود. حتماً در این خصوص با پزشک خود مشورت نماييد.
 • یک ماه قبل از جراحی زیبایی لثه، مصرف سیگار و هرگونه مشروبات الکلی را قطع نمایید.
 • شب قبل از عمل حتماً از مسواک و دهان‌شویه استفاده کنید.
 • اگر مشکل یا بیماری زمینه‌ای خاصی دارید، حتماً در این خصوص با پزشک‌ خود مشورت نماييد.
 • نهایتاً چند ساعت بعد از جراحی مرخص می‌شوید، و نیازی به‌ همراه نخواهید داشت.

جراحی زیبایی لثه چه عوارضی دارد؟

معمولاً انجام این جراحی هیچ عوارض خاصی به همراه ندارد. اما چون جراحی لثه یک عمل تهاجمی است، احتمال بروز برخی مشکلات و عوارض نادر نیز وجود دارد. در درجه اول بی‌حسی لثه می‌توانند سبب بروز حساسیت شود. چراکه برخی از افراد به مواد بی‌حسی، آلرژی خواهند داشت. گاهی نیز جراحی با بیهوشی انجام می‌گیرد، که در این‌ صورت نیز احتمال بروز مشکلات تنفسی وجود دارد. همچنین پس از انجام جراحی زیبایی لثه احتمال تورم، کبودی، درد جزئی و ….نیز وجود دارد.‌ اما این موارد معمولاً پس از گذشت یک هفته کاملاً برطرف خواهند شد.

مهم‌ترین مزایای جراحی زیبایی لثه

جراحی لثه می‌تواند برخی مزایا و فاکتورهای مثبت را برای زیبا جویان به همراه داشته باشد. به همین دلیل از پرطرفدارترین روش‌های اصلاح طرح لبخند محسوب‌ می‌شود. در ادامه مهم‌ترین مزایای این‌ روش را، نام‌برده‌ایم:

 • کوتاه بودن تایم جراحی

یکی از مهم‌ترین مزایای این روش، کوتاه بودن تایم جراحی می‌باشد. جراحی لثه نهایتاً در مدت‌زمان یک‌ ساعت و در یک جلسه صورت می‌گیرد.

 • افزایش جذابیت چهره

با انجام جراحی زیبایی لثه می‌توانید نواقص مختلف صورت را برطرف سازید، و جذابیت چهره اتان را افزایش دهید. درنتیجه این جراحی می‌تواند در افزایش اعتمادبه‌نفس افراد نیز، تأثیرات بسزایی داشته باشد.

 • رفع حساسیت دندان‌ها

اگر لثه تحلیل برود، دندان‌ها هنگام مصرف غذای گرم حساسیت نشان داده  و ممکن است درد شدیدی را احساس کنید. با اصلاح‌ تحلیل لثه، این مشکل نیز برطرف خواهد شد.

 • دوره نقاهت کوتاه

جراحی زیبایی لثه دوره نقاهت بسیار کوتاهی دارد‌‌. در این‌ روش معمولاً پس از گذشت‌ یک‌ ماه، بافت لثه بهبود می‌یابد.‌ البته مراقبت‌های اصولی نیز، می‌توانند در کاهش مدت‌زمان دوره نقاهت تأثیرگذار باشند.

عوامل مؤثر در هزینه جراحی زیبایی لثه

هزینه جراحی لثه چقدر است؟ بدون معاینه دقیق بیماران، نمی‌توان به این سؤال‌ پاسخ قطعی داد. چراکه هزینه این جراحی بستگی به عوامل مختلفی داشته، و در هر بیمار می‌تواند کاملاً متفاوت باشد.

هزینه این جراحی با توجه به میزان آسیب و نواقص لثه و همچنین مهارت پزشک تعیین می‌گردد. علاوه بر این، روش جراحی زیبایی لثه نیز، در هزینه‌ها‌ نقش دارد. هرچقدر که روش درمان پیچیده‌تر و زمان‌برتر باشد، قطعاً هزینه جراحی نیز بالاتر خواهد بود.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *