نکات و مراقبت های پس از افزایش طول تاج دندان

 

افزایش طول تاج دندان به چه معناست؟

همان‌طور که می‌دانید دندان‌ها نقش مهمی در زیبایی چهره ما دارند. یکی از معیارهای زیبایی در افراد، بلند بودن طول تاج دندان‌هاست. اگر دندان‌ها ارتفاع مناسبی داشته باشند، قطعاً در جذابیت و زیبایی چهره افراد تأثیرگذار خواهند بود. حال گاهی دیده می‌شود که لثه بخش زیادی از ریشه دندان را پوشیده است، و همین باعث شده که دندان‌ها بسیار کوتاه به نظر برسند. در این صورت با انجام عمل افزایش طول تاج دندان، می‌توان این مشکل را اصلاح کرد‌.

 برای افزایش ارتفاع و طول تاج دندان‌ها، به سه روش زیر عمل می‌شود:

 • عمل جراحی

در این روش ابتدا بی‌حسی قوی به لثه تزریق خواهد شد. پس از بی‌حس شدن، پزشک با برش لثه، بخش اضافه آن را برمی‌دارد. در این صورت ریشه دندان‌ها بیشتر نمایان شده و ارتفاع آن‌ها نیز افزایش می‌یابد. در مرحله بعد پزشک در صورت نیاز لثه را بخیه می‌زند، و بیمار پس از گذشت نهایتاً یک روز، از بیمارستان مرخص خواهد شد.

 • افزایش طول تاج دندان با لیزر

دیگر روشی که در افزایش طول و ارتفاع تاج دندان‌ها مؤثر است، انجام جراحی با لیزر می‌باشد. در این روش از اشعه لیزر به‌جای تیغ جراحی برای برش لثه استفاده می‌شود. درنتیجه این روش کم تهاجمی‌تر بوده، و معمولاً عوارض کمتری نسبت به روش جراحی به همراه دارد.

مزایای جراحی زیبایی لثه با لیزر

 • انجام کامپوزیت

کم‌خطرترین و کم‌ تهاجمی‌ترین روش برای افزایش طول تاج دندان، کامپوزیت می‌باشد. کامپوزیت روشی جدید و پرطرفدار است، که در چند سال اخیر بسیار باب شده است. در این روش پزشک‌ با استفاده از خمیر کامپوزیت، ارتفاع تاج دندان را افزایش می‌دهد. پس از گذشت چند دقیقه، خمیر بر روی دندان سخت شده و تا سال‌ها ماندگاری خواهد داشت.

نکات و مراقبت‌های ضروری بعد از افزایش طول تاج دندان

پس از انجام جراحی افزایش ارتفاع دندان، می‌بایست به برخی نکات مراقبتی توجه داشته باشید. رعایت این نکات در تسریع روند بهبودی شما بسیار مؤثر است. در ادامه مهم‌ترین مراقبت‌ها، بعد از انجام این جراحی را نام‌برده‌ایم:

 • پس از جراحی پزشک برای شما برخی دهان‌شویه‌های مخصوص را تجویز خواهد کرد. حتماً از این دهان‌شویه‌ها در ساعات مقررشده استفاده کنید، تا از بروز عفونت بعد از جراحی جلوگیری شود.
 • پس از افزایش طول تاج دندان، ممکن است لثه در وضعیت حساسی قرار گیرد. به همین دلیل توصیه می‌شود روزی سه مرتبه از ماساژورهای لثه استفاده کنید. ماساژ لثه باعث می‌شود جریان خون در این ناحیه افزایش‌یافته، و زخم‌ها سریع‌تر بهبود یابند. البته در خصوص تعداد روزهایی که باید از این ابزار استفاده کنید، حتماً با پزشک مشورت نماييد.
 • لثه بعد از جراحی کاملاً پانسمان می‌شود، و زخم‌ شدن آن بسیار طبیعی است. زخم لثه نهایتاً بعد از گذشت سه روز درمان می‌شود.
 • بعد از گذشت یک هفته الی ده روز از افزایش طول تاج دندان، مجدداً به پزشک خود مراجعه کنید. چراکه قطعاً نیاز است پزشک مجدداً وضعیت لثه را بررسی نموده و معاینات لازم را انجام دهد. همچنین‌ پس از گذشت این مدت‌زمان، نیاز به کشیدن بخیه لثه خواهد بود. این کار می‌بایست حتماً توسط پزشک‌ صورت گیرد.
 • پس از کشیدن بخیه‌ها ممکن است لثه کمی دچار التهاب شود. در این صورت قرمزی یا کبودی دیده می‌شود، که کاملاً طبیعی است و پس از چند روز رفع می‌شود.
 • از مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌های داغ، تا سه روز بعد از جراحی خودداری کنید.
 • پس از افزایش طول تاج دندان نیاز به استفاده از سرما درمانی خواهد بود. مخصوصاً زمانی که جراحی در نقاط وسیع‌تری صورت گرفته باشد. به‌عنوان‌مثال اگر جراحی در ردیف پایین یا ردیف بالا به‌صورت کامل انجام شود، قطعاً نیاز به استفاده از کمپرس سرد خواهد بود.‌ البته توجه داشته باشید که به‌صورت مکرر این‌ کار را انجام ندهید. چون دندان‌ها بعد از جراحی بسیار حساس شده، و ممکن‌ است‌ با یخ درمانی مداوم دچار درد شدید شوند.
 • حتماً روزانه یک‌مرتبه دهان خود را با آب و نمک شستشو دهید، تا محل جراحی تمیز بماند و‌ عفونت بروز پیدا نکند‌. البته اگر لثه به محلول آب و نمک‌ حساسیت نشان داد، این کار را انجام ندهید.
 • پس از افزایش طول تاج دندان به‌هیچ‌عنوان از مسواک‌های زبر و خشم استفاده نکنید. بهتر است تا یک هفته اول از مسواک زدن خودداری کنید. بعدازاین مدت نیز، حتماً از مسواک‌های نرم استفاده نمایید، تا لثه دچار خونریزی نشود.
 • بعدازاین جراحی هیچ فشاری نباید به ناحیه لثه وارد شود. پس تا یک هفته الی ده روز اول، از انجام هرگونه فعالیت سنگینی خودداری نمایید.
 • مشاهده مقدار کمی خونریزی که مشابه خون آبه باشد، کاملاً طبیعی است. اما اگر مقدار خونریزی زیاد باشد، عادی نبوده و باید برای معاینه مجدد به پزشک مراجعه کنید.

جراحی افزایش طول تاج دندان برای چه کسانی مناسب است؟

این عمل قطعاً برای همه افراد تجویز نمی‌شود. گروهی از افراد به علت شرایط خاصی که دارند، کاندید مناسبی‌تری برای این جراحی خواهند بود‌. به‌طورکلی این عمل برای اشخاص زیر مناسب است:

 • افرادی که از سلامت کامل دهان و دندان برخوردار هستند.
 • افرادی که ازلحاظ جسمانی شرایط مطلوبی داشته، و بیماری زمینه‌ای خاص و حساسی ندارند.
 • کسانی که لبخند لثه‌ای دارند و می‌خواهند با افزایش طول تاج‌ دندان، این‌ مشکل را برطرف سازند.
 • کسانی که ریسک‌پذیر بوده و خطرات احتمالی جراحی را می‌پذیرند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *