شایع‌ترین خطرات و عوارض کشیدن دندان

شایع‌ترین خطرات و عوارض کشیدن دندان

کشیدن دندان ازجمله اتفاقاتی است، که‌ همه ما‌ دیر یا زود آن‌ را تجربه خواهیم کرد. دلایل کشیدن دندان بسیار متعدد هستند. به‌عنوان‌مثال گاهی دندان شیری در زمان مناسب نمی‌افتد، و راه رشد دندان دائمی را مسدود می‌کند‌. در این صورت نیاز است که دندان شیری کشیده شود. یا گاهی ممکن است دندان‌ها در اثر ضرب‌دیدگی، دچار شکستگی شده و هیچ امیدی به حفظ و ترمیم آن‌ها نباشد.

 در این صورت نیز راهی جز کشیدن دندان وجود ندارد. حال کشیدن دندان درصورتی‌که اصولی صورت گیرد، معمولاً هیچ خطر خاصی به همراه نخواهد داشت. اما گاهی دیده می‌شود در اثر کشیده شدن دندان به شکل غیرحرفه‌ای و عدم انجام مراقبت‌های لازم، بیمار دچار برخی عوارض می‌شود. گرچه تنها درصد کمی از افراد این‌گونه عوارض را تجربه می‌کنند، اما به‌هرحال احتمال بروز آن‌ها وجود خواهد داشت.

 در ادامه به بررسی شایع‌ترین خطرات و عوارض کشیدن دندان، پرداخته‌ایم:

  • خونریزی

یکی از مهم‌ترین عوارضی که ممکن است پس از کشیدن دندان رخ دهد، خونریزی می‌باشد. بعد از جراحی و کشیده شدن دندان، لثه کاملاً پانسمان می‌شود. اگر کوچک‌ترین فشاری به پانسمان دندان وارد شود، لثه دچار خونریزی خواهد شد. همچنین اگر داروهای انعقادی خون مصرف می‌کنید، احتمال خونریزی پس از کشیدن دندان بسیار بالا خواهد بود. پس در صورت مصرف این‌گونه داروها، حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

  • عفونت

عفونت جز شایع‌ترین عوارض کشیدن دندان بوده، که ممکن است بسیاری از بیماران آن را تجربه کنند. دهان ما مملو از باکتری است. به همین دلیل اگر مرتباً از دهان‌شوی‌ها استفاده نشود، قطعاً با تجمع میکروب شاهد عفونت لثه خواهیم بود. در صورت بروز عفونت، مصرف داروهای آنتی‌بیوتیک و چرک‌خشک‌کن توصیه می‌شود. این داروها در رفع عفونت دندان، بسیار مؤثر هستند.

  • خشکی حفره دندان

از دیگر خطرات و عوارض کشیدن دندان، می‌توان به خشکی حفره اشاره نمود. این مورد از دردناک‌ترین عوارضی است، که بیمار تجربه خواهد کرد. خشکی حفره دندان معمولاً در فک‌ پایین اتفاق می‌افتد. اما احتمال بروز این مشکل در فک‌ بالا نیز وجود خواهد داشت.‌ این مورد معمولاً زمانی رخ می‌دهد، که افراد پس از کشیدن دندان خود، اقدام به مصرف دخانیات نمایند.

  • شکستن استخوان فک

شکستن استخوان فک‌ یکی از نادرترین خطرات یا عوارض کشیدن دندان بوده، که احتمال بروز آن‌ بسیار کم است. پزشک‌ باید از مهارت کافی برخوردار باشد، و بداند برای کشیدن دندان چه میزان فشاری لازم است. اگر فشار وارده بر دندان، بیش‌ازحد نیاز باشد، احتمال خرد شدن استخوان فک نیز وجود دارد.

از طرفی پزشکان معمولاً توصیه می‌کنند قبل از کشیدن دندان، عکس‌برداری حتماً صورت گیرد. در تصاویر گرفته‌شده، میزان شکنندگی استخوان موردبررسی قرار خواهد گرفت. اگر استخوان بیش‌ازحد ساختار شکننده داشته باشد، احتمال آسیب‌دیدگی آن بعد از کشیدن دندان وجود دارد. در این‌گونه مواقع پزشک و بیمار باید جهت پیشگیری از بروز آسیب، شرایط را مدیریت کنند. همچنین شکستن استخوان معمولاً در فک پایین رخ می‌دهد.

  • سوراخ شدن سینوس‌ها

از دیگر عوارض کشیدن دندان می‌توان‌ به سوراخ شدن سینوس‌ها اشاره کرد. سینوس‌ها در ناحیه صورت گرفته  و از هوا پرشده‌اند. سینوس‌ها در نزدیکی دندان‌های فک‌ بالا قرار داشته، و هر فرد به‌طورکلی هشت سینوس دارد. سینوس‌ها به تنظیم تن صدای انسان کمک کرده، و هوای تنفس را گرم و مرطوب می‌کنند‌. حال اگر دندان به شکل اصولی کشیده نشود، ممکن است بافت سینوس سوراخ شود. در این صورت فرد دچار مشکلات فراوانی خواهد شد. در چنین مواردی ممکن است در تولید مخاط اختلالاتی به وجود آید. البته این مورد از عوارض کشیدن دندان بسیار نادر است. اما اگر دچار چنین مشکلی شدید، از مکیدن جای دندان و تنفس عمیق خودداری نموده، و بدون معطلی به پزشک مراجعه کنید.

  • درد و تورم

درد و تورم‌ بعد از کشیدن دندان بسیار طبیعی بوده، و جای نگرانی نیست. تورم واکنش طبیعی بدن بوده، و در اثر التهاب لثه رخ می‌دهد. اگر درد بسیار شدید باشد نیز، با مصرف مسکن‌ها تسکین می‌یابد. هم درد و هم تورم نهایتاً بعد از گذشته یک هفته بهبود خواهند یافت.

  • آسیب‌دیدگی اعصاب

این مورد از عوارض کشیدن دندان معمولاً زمانی رخ می‌دهد، که جراحی صورت گرفته باشد. به‌عنوان‌مثال برای کشیدن دندان عقل، ممکن است نیاز به انجام جراحی باشد. در این جراحی لثه برش داده می‌شود. به همین دلیل احتمال آسیب‌دیدگی عروق و اعصاب لثه نیز وجود دارد. البته پزشک باید بامهارت این کار را انجام داده و در هنگام برش، از مسیر اعصاب لثه عبور نکند.

ضرورت و اهمیت کشیدن دندان عقل

نکات مهم جهت پیشگیری از عوارض کشیدن دندان

کشیدن دندان گاها می‌تواند آسیب‌ها و‌ عوارض جبران‌ناپذیری را به همراه داشته باشد. به همین دلیل بهترین کار جلوگیری از بروز این‌گونه خطرات می‌باشد. در ادامه برخی نکات مهم جهت پیشگیری از عوارض و خطرات کشیدن دندان را، ذکر نموده‌ایم:

  • پزشک متخصص و باتجربه انتخاب کنید‌

برای کشیدن دندان حتماً یک پزشک متخصص و کاردان انتخاب کنید. چراکه اگر پزشک از تخصص کافی برخوردار باشد، قطعاً احتمال بروز این‌گونه عوارض بسیار کم خواهد بود. پس قبل از کشیدن دندان، حتماً در خصوص پزشک موردنظر تحقیقات لازم را انجام دهید.

  • به توصیه‌های پزشک توجه کنید

پزشک‌ بعد از کشیدن دندان فهرستی از توصیه و مراقبت‌های لازم را، به شما ارائه می‌کند. برای پیشگیری از عوارض کشیدن دندان حتماً به این توصیه‌ها توجه نموده، و آن‌ها را اجرا کنید.

  • با پزشک مشورت کنید

حتماً در جلسات مشاوره شرکت‌ کنید، و در خصوص شرایط خود با پزشک مشورت نماييد. به‌عنوان‌مثال اگر شرایط خاصی دارید یا دارویی مصرف می‌کنید، حتماً این موارد را با پزشک خود در میان بگذارید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *