روش شستن دندان مصنوعی

 

مشکلات ناشی از عدم شستشوی دندان مصنوعی

دندان‌های مصنوعی پروتزهای متحرکی بوده، که جایگزین دندان‌های طبیعی درون دهان می‌شوند. این دندان‌ها ساختاری کاملاً مشابه دندان‌های طبیعی انسان دارند. به همین دلیل شستن دندان مصنوعی می‌تواند اهمیت زیادی داشته باشد. چراکه این دندان‌ها نیز در برابر میکروب و باکتری آسیب‌پذیر بوده، و ممکن است بافت آن‌ها در اثر عدم رعایت بهداشت دچار آسیب شود‌.

پروتز دندان چیست؟

در صورت عدم شستشو و تمیز نمودن دندان‌های مصنوعی، احتمال بروز مشکلات زیر وجود خواهد داشت:

 • بوی بد دهان

این مشکل معمولاً در سالمندان دیده می‌شود. اگر دندان‌های مصنوعی به‌طور مرتب شسته و تمیز نشوند، ممکن است باکتری و میکروب‌ها در ناحیه دهان تجمع نمایند. در این صورت به‌مرورزمان شاهد بوی بد و آزاردهنده دهان خواهیم بود. این مسئله گاها می‌تواند سبب خجالت یا کاهش اعتمادبه‌نفس افراد شود. به همین دلیل قطعاً شستن دندان مصنوعی بسیار اهمیت دارد.

 • عفونت

دیگر مشکل حادی که در اثر بی‌توجهی به شستشوی دندان‌ مصنوعی رخ می‌دهد، عفونت است. اگر بهداشت رعایت نشود با تجمع میکروب‌ها درون دهان به‌مرور عفونت نیز بروز پیدا خواهد کرد. درصورتی‌که عفونت دندان به بافت لثه سرایت کند، ممکن است به بیماری آبسه دندان نیز مبتلا شوید. در این صورت احتمال بروز عفونت به درون خون نیز وجود داشته، و ممکن است فرد با مشکلات جدی‌تری روبرو شود.

 • خراب شدن و از بین رفتن دندان‌های طبیعی

عدم شستن دندان مصنوعی می‌توانند موجب خراب شدن دندان‌های طبیعی نیز بشود. گاهی ممکن است شما تنها چند دندان مصنوعی داشته باشید، و مابقی دندان‌های طبیعی اتان کاملاً سالم باشند. حال در اثر عدم رعایت بهداشت دهان و شستشوی دندان‌های مصنوعی، ممکن است با تجمع پلاک به‌مرور دندان‌های طبیعی نیز دچار پوسیدگی شده و از بین بروند.

 • بدرنگی دندان‌های مصنوعی

دندان‌های مصنوعی در همان ابتدای نصب، رنگی سفید و براق خواهند داشت. اما اگر نسبت به شستن دندان مصنوعی بی‌توجه باشید، با تجمع پلاک به‌مرور شاهد بروز لکه‌های تیره  یا زرد بر روی دندان‌ها خواهید بود. این لکه‌ها با مسواک کشیدن نیز از بین نرفته، و موجب بدرنگ شدن دندان‌ها خواهند گردید.

 • کاهش عمر و دوام دندان‌های مصنوعی

در صورت عدم رعایت بهداشت، بافت دندان‌های مصنوعی با گذر زمان دچار پوسیدگی شده و درنتیجه تخریب خواهند شد.

 

۳ ترفند جذاب برای شستن دندان مصنوعی و سفید کردن آن‌ها

شستشوی دندان‌های مصنوعی و سفید کردن آن‌ها، به‌هیچ‌عنوان کار دشواری نیست. اما می‌بایست در این خصوص بسیار احتیاط نمایید. برای شستن و تمیز نمودن دندان‌های مصنوعی، روش‌های زیادی وجود دارند. در ادامه به معرفی ۳ ترفند جذاب، برای شستشو و سفید نمودن دندان‌های مصنوعی پرداخته‌ایم:

 • شستشو با مسواک

اولین و آسان‌ترین روش برای شستن دندان‌های مصنوعی، مسواک زدن می‌باشد. در این روش ابتدا می‌بايست دندان‌های مصنوعی را از دهان خارج کنید، تا شستن آن‌ها ساده‌تر باشد. سپس برای شستن دندان مصنوعی مقداری خمیردندان بر روی آن‌ها قرار داده، و به مدت ۵تا ۱۰دقیقه شروع به مسواک زدن کنید. تمامی بخش‌های دندان باید مسواک زده شوند، و هیچ قسمتی را نادیده نگیرید. سپس دندان‌ها را آب‌کشی نمایید‌. اگر این‌ کار را روزانه یک‌مرتبه انجام دهید، هیچ‌گاه شاهد تجمع پلاک بر روی دندان‌های مصنوعی نخواهید بود‌.

 حال برخی از افراد تصور می‌کنند، برای شستشوی دندان‌های مصنوعی هرچقدر مسواک زبرتر باشد بهتر است. چراکه این‌گونه در جرم‌زدایی دندان‌ها، عملکرد بهتری خواهد داشت. اما این تصور کاملاً اشتباه است. توجه داشته باشید که اگر در حین شستن دندان‌های مصنوعی از مسواک بیش‌ازحد زبر استفاده کنید، ممکن است دندان‌ها دچار ساییدگی گردیده و درنتیجه تخریب شوند. همچنین برای این کار حتماً از خمیردندان‌های مخصوص استفاده کنید‌. خمیردندان مخصوص شستشوی دندان مصنوعی را می‌توانید از داروخانه‌ها تهیه کنید.

 • استفاده از محلول شیمیایی تمیزکننده دندان

برخی محلول‌های شیمیایی تمیزکننده دندان نیز وجود دارند، که با استفاده از آن‌ها می‌توانید دندان‌های مصنوعی را شستشو دهید. شستن دندان‌های مصنوعی با استفاده از این محلول‌ها، می‌تواند موجب سفیدی و براقیت بسیار زیاد آن‌ها شود. در این روش می‌بایست محلول مخصوص این‌ کار را از داروخانه تهیه نمایید.

 سپس محلول را درون‌ یک ظرف کوچک پلاستیکی ریخته، و دندان‌های مصنوعی را درون آن قرار دهید. حالا ۱۰ دقیقه مکث کنید، و سپس دندان‌ها را از محلول خارج نمایید. در این صورت خواهید دید که جرم و پلاک دندان‌ها، به‌سرعت درون محلول حل می‌شود. البته توجه نمایید که محلول نباید بیش‌ازحد قوی باشد. چون در این صورت ساختار دندان‌های مصنوعی هنگام غوطه‌ور بودن در محلول، ممکن است دچار آسیب‌دیدگی شود‌.

 • بهره‌گیری از خواص سرکه

یکی دیگر از ترفندهای جذاب و آسان، برای شستن دندان‌های مصنوعی، بهره‌گیری از خواص سرکه می‌باشد. سرکه یک ماده ضدعفونی‌کننده بوده، و می‌تواند در پاکسازی دندان‌ها بسیار مؤثر باشد. سرکه خاصیت اسیدی دارد. به همین دلیل در جرم‌زدایی و رفع رسوب و پلاک روی دندان‌ها، بسیار مؤثر است.

 در این روش باید ابتدا نصف لیوان سرکه را با مقداری آب مخلوط‌کنید، تاکمی رقیق شود. سپس دندان‌های مصنوعی را در این محلول قرار داده، و حدود نیم ساعت اجازه دهید در همین حالت بمانند‌. در مرحله بعدی شستن دندان‌های مصنوعی، آن‌ها را از محلول خارج کرده و آبکشی نمایید. اگر دندان‌های مصنوعی شما جرم زیادی دارند، بهتر است اجازه دهید چند ساعت در محلول باقی بمانند‌.

نکات طلایی در خصوص شستن دندان مصنوعی

در خصوص شستشوی دندان‌های مصنوعی، می‌بایست به برخی نکات مهم توجه نمایید، تا از آسیب‌دیدگی دندان‌ها جلوگیری شود. این‌ نکات مهم عبارت‌اند از:

 • در هنگام شستشو از آب تصفیه‌شده استفاده کنید.
 • آب مورداستفاده نباید داغ باشد، و آب ولرم بهترین گزینه خواهد بود.
 • پس از شستن دندان‌های مصنوعی دهان و لثه خود را نیز شستشو دهید و سپس آن‌ها را مجدد جایگذاری نمایید.
 • توصیه می‌کنیم برای شستن دندان مصنوعی از سفیدکننده‌ها استفاده نکنید. اما اگر نیاز به استفاده بود نیز، حتماً سفیدکننده را با آب رقیق کنید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *