علائم آبسه دندان

 

علائم آبسه دندان

علائم آبسه دندان را بشناسیم تا اگر احیاناً به این مشکل مبتلا شدیم هر چه سریع‌تر راهکار مناسبش را انجام دهیم.

آبسه دندان چیست؟

آبسه دندان حفره‌ای پر شده از چرک، ناشی از عفونت باکتریایی است. آبسه‌ها می‌توانند در قسمت‌ها و جاهای مختلفی اطراف دندان به وجود بیایند. دندانی که درگیر آبسه شده، همچنین استخوان‌ها و نواحی اطراف و حتی دندان‌های کنار خود را نیز تحت تاثیر این مشکل قرار دهند. به طور کلی آبسه به انواع مختلفی از عفونت دندان می‌تواند ایجاد شوند که عبارتند از:

لثه: این عفونت در لثه ایجاد می‌شود. معمولاً روی دندان یا ساختارهای نگهدارنده تأثیر نمی‌گذارد.

پری اپیکال: آبسه پری‌اپیکال عفونتی است که در نوک ریشه ایجاد می‌شود. در اثر شکستگی و ایجاد حفره در دندان، باکتری‌ها می‌توانند به درون دندان و سپس به پالپ گسترش پیدا کنند. پالپ یکی از داخلی‌ترین اجزای دندان به حساب می‌اید که اعصاب و عروق خونی در آن جای دارد. هنگامی که باکتری‌ها به پالپ حمله می‌کنند، می‌توانند به نوک ریشه دندان گسترش یابند و باعث گسترش عفونت به استخوان و در نهایت منجر به آبسه شوند.

پریودنتال: این عفونت در استخوان و بافت‌هایی که از دندان حمایت می‌کنند شروع می‌شود. آبسه پریودنتال معمولاً ناشی از پریودنتیت یا بیماری لثه است و در بین بزرگسالان شایع‌تر است.

چه کسانی دچار عفونت دندان می‌شوند؟

در صورت داشتن این موارد احتمال ابتلا به عفونت دندان بیشتر است:

دود: احتمال ابتلا به عفونت دندان در افراد سیگاری دو برابر افراد غیرسیگاری است.

دهان خشک داشته باشید: باکتری‌ها در دهان با مقدار کمی بزاق رشد می‌کنند.

بهداشت دهان و دندان ضعیفی داشته باشید: مسواک زدن منظم، نخ دندان کشیدن و تمیز کردن دندان باعث کاهش باکتری‌ها می‌شود.

سیستم ایمنی ضعیفی داشته باشید: بیماری‌ها یا داروها می‌توانند پاسخ ایمنی شما را کاهش دهند و مبارزه با میکروب‌ها را سخت‌تر کنند.

عوارض عفونت دندان چیست؟

در صورت عدم درمان، عفونت دندان می‌تواند به استخوان فک، بافت‌های نرم صورت و گردن و فراتر از آن سرایت کند. در موارد بسیار نادر، عفونت می‌تواند به قلب (اندوکاردیت) و مغز (مننژیت باکتریایی) برود.

علت آبسه دندان چیست؟

هر چیزی که دریچه‌ای برای ورود باکتری‌ها به دندان یا بافت‌های اطراف ایجاد کند، می‌تواند منجر به عفونت دندان شود. از جمله این عوامل عبارتند از:

پوسیدگی شدید دندان: حفره یا پوسیدگی دندان، تخریب سطوح سخت دندان است. این زمانی اتفاق می‌افتد که باکتری‌ها قند موجود در غذا و نوشیدنی را تجزیه می‌کنند و اسیدی ایجاد می‌کنند که به مینای دندان حمله می‌کند.

دندان‌های شکسته یا ترک‌خورده: باکتری‌ها می‌توانند به دهانه دندان نفوذ کرده و به پالپ گسترش یابند.

بیماری لثه (پریودنتیت): بیماری لثه عفونت و التهاب بافت‌های اطراف دندان است. با پیشرفت بیماری لثه، باکتری‌ها به بافت‌های عمیق‌تری دسترسی پیدا می‌کنند.

آسیب به دندان: ضربه به دندان می‌تواند به پالپ داخلی آسیب برساند، حتی اگر ترک قابل مشاهده‌ای وجود نداشته باشد. آسیب آن را مستعد عفونت می‌کند.

علائم عفونت دندان چیست؟

اگر دندان شما عفونی شده باشد، درد شما ممکن است به شرح زیر باشد:

 • درد به صورت مداوم یا فقط هنگام جویدن.

 • احساس تیر کشیدن درد تا استخوان فک، گردن یا گوش.

 • بروز حساسیت دندانی در اثر سرد و گرم شدن.

 • طعم تلخ در دهان.

 • نفس بدبو.

 • قرمزی و تورم لثه.

 • لق شدن دندان.

 • تورم در فک بالا یا پایین.

 • ایجاد زخم باز کنار لثه.

علاوه بر این، ممکن است علائم عمومی‌تری مانند:

 • تب

 • تورم غدد گردن

 • ناراحتی عمومی یا احساس بیماری

آبسه دندان چگونه تشخیص داده می‌شود؟

علاوه بر معاینه دندان و بافت اطراف آن از نظر علائم عفونت، دندانپزشک ممکن است:

رادیوگرافی را درخواست کند. این گزینه می‌تواند به شناسایی منابع بیماری‌های دندانی که ممکن است منجر به عفونت شده باشد کمک کند. دندانپزشک شما همچنین می‌تواند از اشعه ایکس برای تعیین اینکه آیا عفونت گسترش یافته است و ممکن است نواحی دیگر را تحت تاثیر قرار دهد استفاده کند.

اگر عفونت به سایر نواحی داخل گردن گسترش یافته باشد، دندانپزشک درخواست سی‌تی‌اسکن می‌دهد. این گزینه به شناسایی میزان عفونت کمک می‌کند.

روی دندان‌های خود ضربه بزنید و فشار دهید. دندانی که دارای آبسه است اغلب به لمس یا فشار حساس است.

آیا عفونت دندان خود به خود از بین می‌رود؟

عفونت دندان به خودی خود از بین نمی‌رود. اگر عفونت باعث از بین رفتن پالپ داخل دندان شود، ممکن است دندان درد شما از بین برود و این بدان علت است که عصب دیگر کار نمی‌کند، بنابراین ممکن است نتوانید درد را احساس کنید. با این حال، باکتری به گسترش و تخریب بافت اطراف ادامه خواهد داد. اگر علائم عفونت دندان دارید، حتی اگر دیگر درد ندارید، به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

دندان آبسه چگونه درمان می‌شود؟

همواره باید درمان را برای از بین بردن عفونت و جلوگیری از عوارض آن انجام داد. گزینه‌های درمانی عبارتند از:

برش و تخلیه: دندانپزشک شما یک برش کوچک در آبسه ایجاد می‌کند تا چرک را تخلیه کند.

کانال ریشه: این گزینه به از بین بردن عفونت و نجات دندان شما کمک می‌کند. با این روش متداول، پالپ داخلی عفونی دندان را برداشته و فضا را با مواد پر می‌کند تا از عفونت‌های بعدی جلوگیری کند. وجود پالپ داخلی زمانی که دندان در حال رشد است مهم است، اما زمانی که بالغ شد، دندان می‌تواند بدون پالپ زنده بماند. پس از عمل، دندان شما باید به حالت عادی بازگردد، اگرچه ممکن است برای محافظت از کانال ریشه نیاز به روکش داشته باشید. اگر به درستی از دندان ترمیم شده مراقبت کنید، می‌تواند تا آخر عمر باقی بماند.

کشیدن دندان: گاهی اوقات نمی‌توان دندان را نجات داد و ممکن است دندانپزشک شما نیاز به کشیدن دندان داشته باشد تا چرک از حفره خارج شود.

آنتی بیوتیک‌ها: اگر عفونت محدود به ناحیه آبسه باشد، بسیاری از شما نیازی به آنتی‌بیوتیک ندارید، اما گاهی اوقات دندانپزشک شما ممکن است تجویز آنتی‌بیوتیک را برای کمک به درمان دندان شما توصیه کند. مهم است بدانید که اگرچه این دارو ممکن است به مبارزه با باکتری‌های باقی‌مانده کمک کند، اما از عامل عفونت که دندان آسیب‌دیده است خلاص نمی‌شود.

آیا می‌توان از آبسه دندان جلوگیری کرد؟

شما می‌توانید با مراجعه منظم به دندانپزشک خود و انجام معاینات و تمیز کردن منظم دندان، خطر ابتلا به آبسه دندان را کاهش دهید. همچنین در صورت لق شدن یا ترک خوردن دندان ضروری است که به دندانپزشک خود مراجعه کنید. بهداشت دهان و دندان برای سلامت دندان بسیار مهم است. در خانه روزی دو بار مسواک بزنید و روزی یک بار نخ دندان بکشید.

چگونه می‌توانم برای قرار ملاقات با دندانپزشکم برای آبسه دندان آماده شوم؟

فهرستی از علائم خود تهیه کنید. علائمی را که ممکن است به درد دندان یا دهان شما نامرتبط به نظر برسد را لحاظ کنید. به یاد داشته باشید، دندانپزشک شما تنها زمانی می‌تواند به شما کمک کند که همه چیز را بداند.

فهرستی از داروها، ویتامین‌ها، گیاهان دارویی یا مکمل‌هایی که مصرف می‌کنید، همین طور مقدار مصرف هر کدام را تهیه کنید.

لیستی از سئوالاتی که باید از دندانپزشک خود بپرسید تهیه کنید، از جمله:

چه چیزی احتمالاً باعث ایجاد علائم آبسه دندان من شده است؟

چه آزمایش‌هایی را پیشنهاد می‌کنید؟

بهترین اقدام چیست؟

سخن پایانی

به یاد داشته باشید که دندانپزشک شما می‌خواهد شما و دندان‌هایتان سالم بمانند. درست مانند سایر متخصصان پزشکی که ممکن است ببینید، آنها بخش مهمی از تیم مراقبت‌های بهداشتی هستند. حتماً به طور منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنید و معاینات منظم را به تعویق نیندازید – پیشگیری مهم است! این بازدیدها به دندانپزشک شما فرصتی می‌دهد تا مشکلات را زودتر تشخیص دهد، و به همان نسبت درمان آن‌ها آسان‌تر باشد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *