مراحل هوم بلیچینگ

 

مراحل هوم بلیچینگ

بلیچینگ دندان یکی از شاخه‌های دندانپزشکی زیبایی است که باعث اصلاح لبخند و رفع زردی و تیرگی دندان‌های  شما با مادهای به نام بلیچینگ انجام می‌شود و به دو صورت هوم بیلچینگ (خانگی) و بلیچینگ آفیس (مطبی) انجام می‌گیرد. در این مقاله قصد داریم تا مراحل هوم بلیچینگ و بلیچینگ آفیس (مطبی) را برای شما بیان کنیم.

قبل از آنکه مراحل هوم بلیچینگ (خانگی) و بلیچینگ آفیس (مطبی) را بیان کنیم بهتر است بدانیم که چرا و چه وقت از هوم بلیچینگ استفاده می‌شود. عوامل مختلفی سبب تغییر رنگ دندان، تیره و یا زرد شدن آن می‌شود. مواردی همچون عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، مصرف بیش از حد غذا و نوشیدنی‌های قندی و رنگ مصنوعی و همچنین استعمال دخانیات از جمله این موارد است.

البته ممکن است افرادی که بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنند، اما همچنان به دلیل عوامل محیطی، ژنتیک و مواد غذایی خاص دندان درخشش و سفیدی اولیه خود را از دست بدهد که می‌تواند از بلیچینگ برای اصلاح خط لبخند خود استفاده کند

به طور کلی سه روش مرسوم ونیر کامپوزیت یا روکش کامپوزیت، روکش یا لمینیت سرامیکی و بلیچینگ دندان برای سفید کردن دندان وجود دارد. که بلیچینگ دندان بدون ریسک ترین آن به شمار می‌رود همچنین شدت کمتری نسبت به روش‌های دیگر دارد.

بلیچینگ دندان دو نوع است هوم بلیچینگ (خانگی) و بلیچینگ آفیس (مطبی). همان‌طور که از نام آن پیداست مراحل هوم بلیچینگ در خانه و توسط خود شخص و بلیچینگ آفیس در مطب و توسط دندانپزشک صورت می‌گیرد. در هر دو نوع بلیچینگ از مادهای به نام هیدروژن پراکسید استفاده می‌کنند. این ماده با اکسید کردن رنگ‌دانه‌های رسوب کرده بین هرم‌های مینایی آن‌ها را از بین می‌برد.

به مرور زمان با نفوذ به قسمت‌های زیرین مینا  و عاج رنگ آن را روشن‌تر کرده و دندان‌ها را سفید و درخشان می‌کنند در طی انجام مراحل هوم بلیچینگ (خانگی) و یا بلیچینگ آفیس (مطبی)، با تاباندن نور به آن هیدروژن پروکسید روی دندان را فعال و باعث از بین بردن لکه‌های تیره دندان و سفید شدن آن می‌شود.

اقداماتی که باید قبل از بلیچینگ انجام داد

برای افزایش تأثیرگذاری بلیچینگ نخست باید پوسیدگی، پر کردگی و نواحی زرد ریشه که ناشی از تحلیل لثه می‌باشد را درمان کرد. همچنین انجام جرم‌گیری ( در صورت نیاز به جرم‌گیری) و برساژ را قبل از انجام مراحل هوم بلیچینگ (خانگی) و یا بلیچینگ آفیس (مطبی) نتیجه کار را بهتر می‌کند.

مراحل آفیس بلیچینگ (Office bleaching)

در این روش دندانپزشک ابتدا لب‌های بیمار را توسط یک دهان باز کن مخصوص کنار میزند سپس مواد سفید کننده (ژل مخصوص بلیچینگ ) را در غلظت بالا و با دقت و ظرافت بر روی دندان قرار داده و با دستگاه مخصوص که نوعی تولید کننده اشعه با فرکانس بالا و آبی رنگ می‌باشد فعال می‌کنند.

ژل بلیچینگ پس از فعال شدن سبب از بین رفتن لکه و بد رنگی‌های موجود بر روی سطح دندان می‌شود. مراحل بلیچینگ آفیس به دلیل قوی بودن ماده مورد استفاده و همچنین غلظت بالاتر آن، نسبت به مراحل هوم بلیچینگ (خانگی) در مدت زمان کمتری صورت می‌گیرد.

سفید کردن دندان با هوم بلیچینگ

همان‌طور که گفته شده بلیچینگ برخلاف دیگر روش‌های سفید کردن دندان که تنها در مطب و توسط دندانپزشک صورت می‌گیرد در منزل هم قابل انجام بوده و می‌توان با یادگیری مراحل هوم بلیچینگ آن را در منزل انجام داد.

مراحل هوم بلیچینگ بدین شرح است که دندانپزشک بعد از انجام جرم‌گیری دندان و پالیش دندان‌ها از دندان‌های  فک بالا و پایین مراجع قالب می‌گیرد. سپس از روی این قالب در لابراتوار دندان‌سازی، تری‌های (Tray) پلاستیکی شفاف و نازکی ساخته می‌شود.

قالب گرفته‌شده دارای فضایی بین دندان و قالب پلاستیکی می‌باشد تا ژل‌های بلیچینگ درون آن قرار گیرد. بیمار طبق دستور دندانپزشک ژل مربوطه را استفاده کرده و بدین ترتیب لکه‌های موجود بر روی دندان‌های  خود را از بین می‌برد.

مزایا و معایب بلیچینگ دندان

پس از آنکه مدت زمان قرار گیری قالب تمام شد، قالب را به آرامی برداشته ابتدا با یک دستمال آن را پاک کرده و سپس با آب فراوان بشویید. ضروری است برای حفظ قالب تا پایان انجام مراحل هوم بلیچینگ بعد از هر بار استفاده از قالب شسته و خشک شده و نیز در ظرف مخصوص قرار داده شود.

نکات مهم مراحل هوم بلیچینگ

در طی مراحل هوم بلیچینگ باید به چند نکته توجه کرد. اول اینکه در هر بار استفاده فقط تری یک فک را آن هم به شکل متناوب در دهان بگذارید. توجه داشته باشید که مقدار اضافی ماده خارج شده از تری را با دستمال پاک کنید تا با لثه‌ها تماس پیدا نکند. توصیه می‌کنیم پس از خارج کردن تری از دهان مسواک بزنید تا مواد باقی مانده به طور کامل پاک سازی شوند.

زمانی که تحت درمان با هوم بلیچینگ هستید از مصرف مواد غذایی رنگی یا اسیدی مثل چای، قهوه، رب و نیز مصرف سیگار اجتناب کنید و در صورتی که آن را مصرف کردید بلافاصله دندان خود را بشویید. همچنین از مصرف مواد بسیار داغ و یا بسیار سرد در طی دوره درمان با هوم بلیچینگ پرهیز کنید. همچنین لازم است که یک هفته پس از درمان برای برسی ویزیت به دندانپزشکی مراجعه کنید.

انجام مراحل هوم بلیچینگ به طور میانگین طی 2 هفته و در هر هفته به مدت 4 تا 6 ساعت استفاده از قالب بلیچینگ می‌باشد. در صورتی که حساسیت ندارید می‌توانید دو بار در طول روز از  هوم بلیچینگ استفاده کنید اما اگر دچار حساسیت دندانی در حین مراحل هوم بلیچینگ شدید مصرف آن را یک روز درمیان کنید. اگر این حساسیت ادامه پیدا کرد حتماً به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

انجام مراحل هوم بلیچینگ به افرادی توصیه نمی‌شود؟

هوم بلیچینگ در افرادی که دچار سایش دندانی شده‌اند، خانم‌های باردار، بیماران با مشکل قلبی حاد و بیماران با بیماری‌های لثه و افرادی که پوسیدگی دندان‌هایشان شدید است کاندیدای مناسبی برای هوم بلیچینگ نیست. همچنین به افراد زیر 18 سال به دلیل اینکه هنوز رشد تاج و مینای آن‌ها تکمیل نشده توصیه نمی‌شود.

جمع بندی مطالب

بسیاری از مراجعین به دلیل اینکه هوم بلیچینگ در منزل انجام می‌شود آن را برای از بین بردن تیرگی و زردی دندان انتخاب می‌کنند. ولی همان‌طور که در مطالب فوق گفته شده انجام مراحل هوم بلیچینگ از بلیچینگ آفیس طولانی تر بوده و توجه و مراقبت زیادی را نیز می‌طلبد لذا مراجع باید با در نظر گرفتن دو شط مهم این روش را انتخاب کند.

اولاً فرد بایستی واجد شرایط استفاده از بلیچینگ باشد. همان‌طور که گفته شد هوم بلیچینگ برای افراد زیر 18 سال و خانم‌های باردار مناسب نیست. دوما مراجع باید این به این موضوع نیز توجه کند که انجام مراحل هوم بلیچینگ  نیازمند دقت و توجه در انجام دقیق و مرتب آن توسط بیمار می‌باشد بی‌دقتی در انجام هر یک از مراحل و نکات آن هوم بلیچینگ را بی‌تأثیر می‌کند.

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *