درد پس از کاشت ایمپلنت دندان

 

درد پس از کاشت ایمپلنت دندان

اگر شما هم مانند خیلی از افراد تصمیم به انجام کاشت ایمپلنت دندان دارید و نگران میزان درد پس از کاشت ایمپلنت دندان هستید، پیشنهاد می شود این مقاله را تا انتها مطالعه نمایید. ایمپلنت دندان یک روش درمانی است که می‌تواند دوره درمان طولانیی داشته باشد، پس نیاز است قبل از شروع به انجام آن اطلاعات کافی را جمع آوری نموده و سپس نسبت به شروع آن اقدام نمایید. در این مقاله شما را با تمامی دلایل ایجاد درد پس از کاشت ایمپلنت دندان و روش های کاهش دهنده آن آشنا می کنیم.

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان یک روش درمانی، تهاجمی است که برای جایگزینی دندان‌های شکسته و آسیب دیده استفاده می‌شود. در این روند درمانی ابتدا با جراحی مقداری از لثه را برش داده و یک پایه برای دندان دائمی در آن نصب می شود. این عمل با تزریق داروی بی حسی انجام شده و شما در حین انجام کار متوجه درد ناراحتی نخواهید شد اما ناراحتی پس از این عمل یکی از دلایل درد پس از کاشت ایمپلنت دندان است. سپس با بهبود زخم تاج‌های سرامیکی بر روی پایه نصب شده. بعد از پایان یافتن دوره درمان دندان ایمپلنت شده شما مانند دندان طبیعی‌تان است.

درد ناشی از کاشت ایمپلنت دندان

با در نظر داشتن این موضوع که شرایط هر بیمار با بیمار دیگر متفاوت است و این موضوع به تداوم درد بستگی زیادی دارد، باید گفت تا ۱۰ روز پس از عمل درد و ناراحتی را به طور کامل تجربه می کنید. دکتر برای شما داروهای مسکن تجویز می‌کند تا تورم و درد پس از کاشت ایمپلنت دندان شما کاهش پیدا کند. اگر درد نواحی جراحی شده ادامه دار شده و مسکن‌ها تاثیر چندانی بر کاهش درد نداشت نیاز است با دندان‌پزشک خود تماس گرفته و فورا این موضوع را با او در میان بگذارید.

دلایل بسیار زیادی می‌تواند سبب ادامه دار شدن درد پس از کاشت ایمپلنت دندان شود. اگر مراقبت های لازم و توصیه های گفته شده توسط دندان پزشک خود را انجام ندهید، این موضوع سبب بروز عوارض و مشکلات جبران نشدنی می‌شود. در ادامه این مقاله شما را با تمامی دلایلی که ممکن است درد پس از کاشت ایمپلنت دندان را افزایش دهد آشنا می کنیم.

لق شدن پایه ایمپلنت دندان

یکی از موارد کم اهمیت اما بسیار مهم که می تواند سبب ایجاد درد پس از کاشت ایمپلنت دندان شود، لق شدن پایه های آن است. ممکن است بیمار در ابتدا متوجه این موضوع نشود و نتواند علت ایجاد درد را به طور کامل پیدا کند. حال یکی از دلایل این اتفاق می تواند نداشتن تراکم استخوان کافی برای ایجاد پیوندی محکم میان پایه ایمپلنت و استخوان فک باشد.

 در صورت بروز این مشکل نیاز است به دندان‌پزشک مراجعه کرده و نسبت به انجام پیوند تراکم استخوان اقدام نمایید. وارد کردن فشار زیاد به دندان ایمپلنت شده هم می تواند سبب لق شدن پایه آن شود. باید در نظر داشت که پس از انجام ایمپلنت دندان گاز زدن خوراکی های سفت و داشتن عادات نامناسب می‌تواند سبب آسیب های جبران نشدنی به ایمپلنت دندان شود.

اگر متوجه شل شدن پایه ایمپلنت دندان خود شدید و درد زیادی را پس از کاشت ایمپلنت دندان تحمل می‌کردید، حتما با دندان‌پزشک خود تماس گرفته و این موضوع را با او در میان بگذارید، دندان‌پزشک شما با انجام عمل جراحی پایه را از جای خود خارج کرده و سپس با انجام دوره های درمانی لازم و پس از متناسب شدن شرایط بیمار سپس اقدام به انجام کاشت دوباره می کند.

آسیب عصب دندان در هنگام کاشت پایه ایمپلنت دندان

در مراحل اولیه نصب پایه ایمپلنت دندان، پایه نیاز به دریل شدن به استخوان فک دارد. این عمل ممکن است به عروق خونی و اعصاب دندان های اطراف محله جراحی آسیب برسد. این موضوع سبب ایجاد ناراحتی و درد پس از کاشت ایمپلنت دندان انجام می‌شود. در صورت تجربه درد های غیر عادی و طولانی نیاز است با دندان‌پزشک خود تماس گرفته و او را در جریان این موضوع قرار دهید. دندان‌پزشک شما با انجام معاینات و بررسی‌های لازم اگر دلیل درد را آسیب دیدن عصب دندان تشخیص دهد نیاز به خارج کردن ایمپلنت و پایه آن به وسیله عمل جراحی است.

عفونت دندان ایمپلنت شده

عفونت دندان عارضه‌ای است که می‌تواند پس از هر نوع عمل جراحی به دلایل مختلف رخ دهد. دلایل مختلفی وجود دارد که سبب عفونت دندان ایمپلنت شده می‌شود. مواردی مانند عدم استفاده از ابزار استریل شده توسط دندان‌پزشک شما یا عدم رعایت بهداشت دهان و دندان پس از کاشت ایمپلنت دندان می تواند سبب ایجاد عفونت و همینطور درد پس از کاشت ایمپلنت دندان شود.

وسعت ناحیه که مورد عمل جراحی قرار می گیرد هم تاثیر بسیار زیادی بر ایجاد عفونت و بهبود آن دارد. هر چه ناحیه ای که برش خورده میشود در لثه کوچکتر باشد، دوران نقاهت کمتر و بهبود سریعتری خواهد داشت. اما اگر دندان بیمار نیازمند کندن ریشه باشد و به همین دلیل نیاز به ایجاد شکاف بزرگی باشد، دوران نقاهت طولانی و همینطور درد بسیار بیشتری را با خود به همراه دارد. این موضوع هم یکی از دلایل بسیار مهم درد پس از کاشت ایمپلنت دندان است.

آسیب دیدن استخوان فک

ممکن است در حین انجام عمل جراحی در زمانی که پایه ایمپلنت با استخوان فک دریل می‌شود با ابزار پزشکی آسیب هایی به استخوان فک و بافت های اطراف آن وارد شود. در صورت بروز همچین مشکلی نیاز است به دندان‌پزشک مراجعه کنید. او با خارج کردن پایه از محل خود این آسیب و درد پس از کاشت ایمپلنت دندان را متوقف کرده و سپس با شروع دوره های درمانی لازم بهبودی را برای ناحیه آسیب دیده به ارمغان اورده و سپس اقدام به کاشت مجدد پایه در لثه دندان می‌کند.

روش‌های کاهش درد ایمپلنت دندان

پس از انجام عمل جراحی نیاز است به تمامی تمامی توصیه ها به مراقبت هایی که دندان‌پزشک شما به آنها اشاره کرده است عمل کنید. رعایت بهداشت دهان و دندان بیش از پیش دارای اهمیت است. مسواک کردن و نخ کشیدن پس از انجام این جراحی تا مدتی ممنوع است. پس در نظر داشته باشید برای تمیز کردن دهان خود بهترین راه قرقره کردن محلول آب نمک است.

دندان‌پزشک شما پس از انجام این جهت عمل جراحی برای کاهش درد پس از کاشت ایمپلنت دندان داروهای مسکنی برای شما تجویز می کند. مهم است آنها را در زمان مناسب مصرف نموده و به علائم و واکنش های خود نسبت به آنها توجه لازم را داشته باشید.

 رژیم غذایی شما در این دوره هم دارای اهمیت خاصی است. توصیه می شود که غذاهای سرد و نرم را در این دوره مصرف نمایید. خوردن غذاهای داغ و سفت سبب آسیب دیدن، شل شدن و یا وارد کردن فشار به محل جراحی می‌شود. قرار دادن کمپرس یخ بر روی صورت و در بالای محله نصب ایمپلنت می تواند به کاهش التهاب و درد پس از کاشت ایمپلنت دندان کمک بسیار زیادی کند.

توجه داشته باشید که در این دوره زمانی استراحت کردن و به دست آوردن انرژی لازم برای برگشتن به روتین زندگی خود اهمیت بسیار زیادی دارد. پس از انجام فعالیت های شدید و بلند کردن اجسام خودداری نمایید تا بتواند با رعایت نکات گفته شده درد پس از کاشت ایمپلنت دندان را کاهش دهید.

جمع بندی درد پس از کاشت ایمپلنت دندان

پس از مطالعه این مقاله باید در نظر داشته باشید که ایمپلنت دندان یک روش درمانی است و درمان برای هر کسی دارای عوارض و حساسیت های متفاوتی است. با مطالعه و رعایت تمامی نکات گفته شده در این مقاله می توانید درد پس از کاشت ایمپلنت دندان را به طرز محسوسی کاهش دهید. امیدواریم در این مقاله توانسته باشیم شما را در انجام کاشت ایمپلنت دندان یاری نموده و تجربه خوبی را از ایمپلنت دندان به شما ارائه دهیم.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *