مراقبت‌‌های لازم برای کاهش درد ایمپلنت دندان

 

مراقبت‌‌های لازم برای کاهش درد ایمپلنت دندان

اگر شما هم به دلیل از دست دادن دندان‌هایتان، ایمپلنت انجام داده‌اید و حال به دنبال مراقبت‌های لازم برای کاهش درد ایمپلنت دندان هستید، این مطلب برای شما است. ایمپلنت دندان یک روش تهاجمی است و به جراحی نیاز دارد پس انتظارمی‌رود که در حین و بعد از آن درد داشته باشید. در این مقاله سعی داریم مراقبت‌های لازم برای کاهش درد ایمپلنت دندان را به شما معرفی کنیم.

مراقبت‌های ایمپلنت دندان

همانطور که گفته شد ایمپلنت دندان یک روش تهاجمی است و با شکافتن لثه و قرار دادن پایه ایمپلنت در آن انجام می‌شود. این روش یک درمان بسیار موثر و همینطور برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته استفاده می‌شود. به همین دلیل نیاز است مراقبت‌های خاص و مهمی را در روزهای اولیه و بلند مدت انجام دهید. در ادامه مطلب به سوالاتی از قبیل مراقبت‌های لازم برای کاهش درد ایمپلنت دندان را پاسخ می‌دهیم.

مراقبت‌های 48 ساعت اولیه بعد از کاشت ایمپلنت دندان

48 ساعت اولیه از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا اکثر حساسیت‌ها و بیماری‌ها در این زمان ایجاد و علائم آنها خود را نشان می‌دهد. حائز اهمیت است که در این دوره به تمامی توصیه‌های دندان‌پزشک خود گوش کنید و مراقبت‌های لازم برای کاهش درد ایمپلنت دندان را انجام دهید تا ایمپلنت شما ماندگاری و دوام زیادی داشته باشد.

بعد از اتمام جراحی و نصب پایه دندان‌پزشک گاز پانسمان را در دهان شما قرار می‌دهد. به هیچ عنوان این گاز را جا به جا نکرده و فقط به آرامی رو دندان خود را فشار دهید. یک ساعت پس از جراحی می‌توانید در صورت کم شدن خونریزی آن را از دهان خود خارج کنید. اگر خونریزی شما کاهش نیافت، مجددا یک گاز استریل تمیز را به مدت 30 دقیقه بر روی دندان خود بگذارید. این مورد یکی از مراقبت‌های لازم برای کاهش درد ایمپلنت دندان است.

ناحیه جراحی شده به هیچ عنوان نباید تحریک شود، پس سعی کنید به آن زبان نزنید. ممکن است در روزهای اولیه علائمی مانند ورم لثه، خونریزی و درد رو به رو شوید؛ این علائم نشان دهنده جوش خوردن پایه ایمپلنت با استخوان فک شما و بهبود زخم اطراف آن است و پس از حدود 2 هفته از بین خواهد رفت.

از شستشو دهان خود در 8 ساعت اولیه خودداری کنید. از مراقبت‌های لازم برای کاهش درد ایمپلنت دندان می‌توان به استراحت کردن هم اشاره کرد. سعی کنید صحبت نکنید، دراز بکشید و سر خود را کمی بالا بر روی بالشت نرم قرار دهید.

 استفاده از کمپرس سرد یکی از موثر ترین مراقبت‌های لازم برای کاهش درد ایمپلنت دندان در 48 ساعت اولیه است و کمک بسیار زیادی به کاهش درد و ورم لثه‌ها می‌کند. توجه داشته باشید که کمپرس سرد فقط در روزهای اولیه تاثیر گذار است و بعد از باید از کمپرس گرم استفاده شود.

احساس درد و ناراحتی بعد از کاشت پایه ایمپلنت کاملا طبیعی است. دندان‌پزشک برای شما آنتی بیوتیک و دارو‌های مسکن تجویز می‌کند که نیاز است آنها را در ساعات تعیین شده مصرف کنید. در صورتی که با رعایت مراقبت‌های لازم برای کاهش درد ایمپلنت دندان و مصرف مسکن‌ها درد شما کاهش نیافت، حتما با دندان‌پزشک خود تماس گرفته و این موضوع را با او در میان بگذارید.

اولین شب پس از انجام جراحی، دندان‌ها را با مسواک نرم؛ مسواک کنید و هیچگونه فشاری به نواحی زخم وارد نکنید تا سبب خونریزی نشود. پس از گذشت 24 ساعت، روزی چندبار دهان خود را با آب نمک قرقره کنید تا باعث جلوگیری از عفونت و کاهش درد و تورم زخم شود. از مصرف غذا و نوشیدنی‌های داغ در این دوره زمانی به دلیل ضعیف شدن عصب‌ها خودداری کنید.

مصرف سیگار و الکل هم در این دوره ممنوع است. زیرا می‌تواند باعث بروز خونریزی مجدد و ایجاد عفونت روند بهبودی زخم را با اختلال مواجه کند. با انجام مراقبت‌های لازم برای کاهش درد ایمپلنت دندان می‌توان از مشکلات و عفونت و بیماری‌های مربوطه جلوگیری کرد.

مراقبت‌های روزهای آتی بعد از کاشت ایمپلنت دندان

مصرف هرگونه دخانیات و الکل و نوشیدنی‌های گازدار می‌تواند سبب آسیب‌های جدی به ایمپلنت و دندان‌های طبیعی شما بزند. به علائم خود توجه کافی داشته باشید. تب و مایع عفونی که از لثه خارج می‌شود، نباید بیش از 2 روز ادامه پیدا کند. در صورت ادامه این علائم سریعا دندان‌پزشک خود را در جریان روند آن بگذارید تا با رعایت مراقبت‌های لازم برای کاهش درد ایمپلنت دندان هم از درد آن و هم از مشکلات بکاهید.

شاید این موضوع به نظر بی اهمیت بیاید اما در دوران نقاهت نوشیدن با نی ممنوع است. زیرا با مکیدن آن، لخته خونی که بر روی زخم ایجاد شده؛ از بین می‌رود و شما با عارضه‌ای جدی به نام حفره خشک رو به رو خواهید شد. اگر با این مشکل مواجه شدید حتما با دندان‌پزشک خود تماس گرفته و این موضوع را با او در میان بگذارید.

دقت داشته باشید امکان حساسیت به داروهای مصرفی برای شما وجود دارد. در صورت دیدن واکنش بدن خود به داروها سریعا با دندان‌پزشک خود تماس بگیرید. پیشنهاد می‌شود برای کاهش تورم صورت و لثه  از کمپرس آب گرم بر روی صورت خود استفاده کنید. رعایت بهداشت دهان و دندان را بیش از پیش جدی بگیرید.

عوارض عدم مراقبت بعد از انجام کاشت ایمپلنت دندان

اگر توصیه‌های دندان‌پزشک خود را جدی نگرفته و مراقبت‌های لازم برای کاهش درد ایمپلنت دندان  را انجام ندهید ممکن است دچار مشکلات و عوارض‌ متعددی پس از کاشت ایمپلنت دندان خود شوید. عموما پس از عمل جراحی، خونریزی تا 72 ساعت طبیعی است. اما اگر به توصیه‌ها و مراقبت‌های لازم برای کاهش درد ایمپلنت دندان عمل نکنید، می‌توانید سبب افزایش خونریزی زخم می‌شوید. اگر خونریزی شما بیش از حد طول کشید، حتما این موضوع را به دندان‌پزشک خود اطلاع دهید.

یکی از شایع‌ترین عوارضی که ممکن است برای شما دردسرساز شود، عفونت دندان است. عفونت دندان می‌تواند پایه‌های ایمپلنت دندان را درگیر کرده و سبب آسیب دیدن آن شود. انجام مراقبت‌های لازم برای کاهش درد ایمپلنت دندان می‌تواند عوارض و مشکلات عدم مراقبت بعد از جراحی را به طور چشمگیری کاهش دهد.

رعایت یک رژیم غذایی متعادل و مناسب هم می‌تواند باعث عوارض بسیار و آسیب‌های زیاد به ایمپلنت دندان شما شود. اینکه ایمپلنت بسیار مقاوم و محکم است، کاملا درست است. اما با سهل انگاری، خوردن غذاهای سفت و شکستن آنها با دندان ایمپلنت شده خود می‌توانید باعث لق شدن پایه ایمپلنت خود شوید. رعایت تمامی مراقبت‌های لازم برای کاهش درد ایمپلنت دندان  می‌تواند یک تجربه بی دردسر از ایمپلنت دندان‌های خود داشته باشید.

جمع بندی

شما با انجام مشاوره و معاینات لازم می‌توانید یک طول درمان آسان و بی دردسر داشته باشید. نیاز است در خصوص مراقبت‌های لازم برای کاهش درد ایمپلنت دندان به توصیه‌های دندان‌پزشک خود توجه لازم را داشته باشید. با مراقبت و رعایت بهداشت مناسب، ایمپلنت دندان شما ماندگاری بسیار زیادی خواهد داشت. با مطالعه کامل این مقاله می‌توانید یک تجربه خوب از عمل کاشت ایمپلنت دندان داشته باشید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *