ماندگاری بلیچینگ دندان چقدر است؟

 

ماندگاری یا دوام بلیچینگ دندان چقدر است؟

همه افراد عاشق دندان‌هایی سفید و درخشان در پس یک لبخند زیبا هستند، اما اکثر مردم از داشتن دندان‌های درخشان محروم هستند. به طور معمول اکثر افراد از محصولات سفیدکننده خانگی مانند نوارها و ژل‌ها یا حتی روش‌های دندانپزشکی مانند بلیچینگ استفاده می‌کنند تا  دندان‌ها را درخشان کنند و لکه‌های سطحی را کاهش می‌دهند. یکی از پرطرفدارترین عملی که طی سال‌های گذشته اکثر افراد برای داشتن دندان‌هایی سفید انجام داده‌اند، بلیچینگ دندان است. همچنین یک درمان زیبایی دندانپزشکی مقرون به صرفه است که می‌تواند برای مدت‌ها لکه را از بین ببرد و لبخند شما را فقط در یک جلسه دندانپزشکی درخشان کند.

مهم نیست از چه نوع فرآیندی برای سفید کردن دندان استفاده می‌کنید، اما باید بدانید که راهکاری دائمی برای سفیدی دندان‌ها نخواهید داشت. محصولات خانگی ممکن است نتایج قابل قبول تا عالی داشته باشند که برای چند ماه ماندگاری دارند. پروسه‌های دندانپزشکی حرفه‌ای ممکن است این زمان را از 6 ماه تا 3 سال افزایش دهند.

علت تغییر رنگ دندان

هنگامی که غذا جویده می‌شود، معمولاً عاج دست نخورده باقی می‌ماند و این در حالی است که میلیون‌ها ترک ریز در مینای سطح دندان ایجاد می‌شود. این ترک‌ها به مروز زمان و با رعایت نکردن نکات بهداشتی از جمله خوردن مواد غذایی حاوی رنگدانه، به تدریج پر از لکه‌ها می‌شوند. در نهایت دندان‌ها ظاهری کدر و بی‌درخش پیدا می‌کنند.

رنگ طبیعی نور عاج مینا می‌تواند به زرد، نارنجی، قهوه‌ای، خاکستری حتی آبی یا سبز تبدیل شود. علل تغییر رنگ عبارتند از:

 • افزایش سن

 • عادت غذایی (مصرف همیشگی شراب قرمز، قهوه، چای، هویج و غذاهایی با رنگ‌های عمیق)

 • کشیدن سیگار

 • داروها/ مواد شیمیایی (مصرف آنتی‌بیوتیک تتراسایکلین)

 • ساییدگی (در اثر استرس، دندان قروچه باعث ایجاد ترک‌های ریز در دندان‌ها شود)

انواع روش‌های بلیچینگ دندان

مدت زمان ماندگاری بلیچینگ چقدر است؟

براساس نوع مواد سفیدکننده‌ای که دندانپزشک شما استفاده می‌کند، مدت زمان ماندگاری بلیچینگ دندان می‌تواند متغیر باشد. همچنین به میزان مراقبت و بهداشت دهان و دندان شما نیز بستگی دارد. از موارد دیگری که در ماندگاری و دوام بلیچینگ اثرگذار هستند، می‌توان به رژیم غذایی اشاره کرد. به همین دلیل است که افرادی که مقادیر بیشتری از غذاها و نوشیدنی‌های دارای رنگدانه زیاد مصرف می‌کنند، اثر بلیچینگ زودتر از بین می‌رود. مواردی مانند قهوه، چای، شراب، چاشنی‌های رنگی، چغندر و سس ماکارونی، همگی حاوی مولکول‌های رنگی هستند که توسط دندان‌ها جذب می‌شوند. با گذشت زمان، منجر به تغییر رنگ دندان‌ها می‌شود.

مسواک زدن بلافاصله پس از مصرف غذاها یا نوشیدنی های دارای رنگدانه بسیار مفید است تا رنگدانه ها قبل از جذب توسط دندان پاک شوند. همچنین توصیه می‌شود که برای جرم‌گیری دندان‌هایتان هر 6 ماه یک بار به دندانپزشک مراجعه کنید.

نحوه عملکرد بلیچینگ

انجام دادن بلیچینگ در مطب این مزیت را دارد که معمولاً نتایج را می‌توان بلافاصله مشاهده کرد. ولی دارای یک عیب بزرگ و اساسی است و آن هزینه زیادی است که به بیمار تحمیل می‌شود و این امکان وجود دارد که در چند مرحله و چند نوبت انجام شود. به همین دلیل سعی شده است واکنش با استفاده از گرما یا نور تسریع شود. در ابتدا، از یک منبع حرارتی دستی برای تسریع تفکیک پراکسید هیدروژن استفاده می‌شد. اخیراً دستگاه‌های فعال شده با نور مانند قوس پلاسما، دیودهای ساطع نور (LED)، چراغ‌های زنون-هالوژن و انواع مختلف لیزر معرفی شده است.

با توجه به مطالعات انجام شده عوامل موثر بر ماندگاری بیشتر بلیچینگ دندان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سیستم لیزر دایود کمک موثری برای بلیچینگ دندان است

 • روش ترکیبی (بلیچینگ لیزری و به دنبال آن بلیچینگ خانگی) به تداوم روشن شدن دندان منجر می‌شود

آیا بلیچینگ دندان ضروری است؟

در برخورد با افراد، بیشترین نمود را دهان و دندان‌های سفید و درخشان در صورت ما ایفا می‌کنند. علاوه بر بدشکلی، دندان‌های تیره‌تر و زردرنگ می‌توانند بر زندگی اجتماعی شما تأثیر منفی بگذارند. اگرچه روش‌های طبیعی سفید کردن دندان مانند سفید کردن دندان با کربنات، خمیر دندان سفیدکننده و قلم سفیدکننده دندان که می‌توانید در خانه استفاده کنید میزان سفیدی کمی را فراهم می‌کند، اما با بلیچینگ که یک فرآیند حرفه‌ای سفیدکننده دندان است که توسط دندانپزشک شما انجام می‌شود، می‌توان دندان‌های سالم و سفیدتری داشت.

تغییر رنگ دندان‌ها ممکن است داخل دندان اتفاق بیفتد و یا فقط سطح خارجی دندان تغییر رنگ بدهد. منظور از تغییر رنگ داخلی دندان، به وجود آمدن لکه‌هایی است که به داخل مینای دندان نفوذ کرده و با به هیچ عنوان با مسواک زدن پاک نمی‌شوند. تکنیک بلیچینگ آثار قابل توجهی بر از بین بردن این رنگ‌ها دارد. هرچند که تغییر رنگ سطح خارجی دندان با مصرف مداوم چایی، قهوه و سیگار ممکن است که باعث به وجود آمدن مجدد این لکه‌ها بر روی سطح دندان شوند.

روش‌های بلیچینگ دندان چیست؟

بلیچینگ دندان در محیط خانه (Home Bleaching): دندانپزشک شما با قرار دادن ژل در داخل دهانی پلاستیکی که با اندازه‌گیری از دهان شما مخصوص شما تهیه شده است، فرآیند بلیچینگ را انجام می‌دهد. با این فرآیند به طور متوسط طی یک هفته سفیدی مورد نظر حاصل می‌شود. با این حال، بسته به ژلی که در طول روز استفاده می‌شود، ممکن است این پلاستیکی دهانی به مدت 4 تا 8 ساعت استفاده شود.

بلیچینگ دندان در محیط مطب: با یک ساعت استفاده از پاور بلیچینگ متشکل از ژل سفیدکننده و نور در محیط مطب دندانپزشکی خود، می‌توانید 3 تا 4 درجه رنگ دندان‌تان را در مدت زمان کوتاهی درخشان و سفید کنید و از این طریق به خواسته‌تان برسید. پاور بلیچینگ سریع‌ترین، مطمئن‌ترین و موثرترین روش برای سفید کردن دندان‌ها به شمار می‌رود.

آیا بلیچینگ دندان به دندان آسیب می‌رساند؟

به طور معمول محلول‌هایی که در تکنیک سفید کردن دندان استفاده می‌شوند، بی‌ضرر هستند. نکته مهم این است که داروی مورد استفاده در سفید کردن دندان توسط دندانپزشک با توجه به ساختار دندان شما تعیین می‌شود.

عوارض بلیچینگ دندان چیست؟

ژل‌های بلیچینگ دندان که در فرآیند بلیچینگ دندان استفاده می‌شود، بسته به فرد ممکن است سطوح مختلفی از حساسیت را در دندان‌ها ایجاد کند. حساسیت به نوشیدنی‌های گرم و سرد ممکن است به خصوص شما را آزار دهد. نکته مهم این است که معمولاً حساسیت در عرض 24-48 ساعت از بین می‌رود. دندانپزشک شما می‌تواند از فلوراید استفاده کند و خمیردندان حساسیت زدایی را برای کاهش حساسیت و سهولت در گذراندن این فرآیند توصیه کند.

سئوالات متداول

 • سفید کردن دندان چگونه عمل می‌کند؟

لکه‌های روی دندان زمانی ظاهر می‌شوند که مولکول‌های رنگی به پلاک و سطح دندان‌های ما بچسبند. تمیز کردن دندان به حذف پلاک کمک می‌کند، اما گاهی اوقات لکه‌ها همچنان در لایه زیرین به نام عاج پاک نمی‌شوند. محلول بلیچینگ که بر روی دندان‌ها استفاده می‌شود با اکسیژن هوا و کربن موجود در عاج ترکیب می‌شود تا مولکول‌های رنگی چسبیده روی دندان‌ها را از هم جدا کرده و پاک کند.

 • از چه محلولی برای سفید کردن دندان‌ها استفاده می‌شود؟

ما چندین نوع سفید کننده از جمله پراکسید کاربامید، پراکسید کاربامید با فلوراید نیترات پتاسیم و پراکسید هیدروژن را استفاده می‌کنیم.

 • مدت زمانی که طول می‌کشد تا بلیچینگ دندان انجام شود، چقدر است؟

معمولاً طی یک جلسه یک ساعته انجام می‌شود.

 • آیا سفید کردن دندان باعث آسیب رسیدن به مینای دندان می‌شود؟

اگر تحت مراقبت‌های حرفه‌ای دندانپزشک این عمل انجام شود، مطمئناً به طور قابل توجهی خطر آسیب به مینای دندان، لثه یا موارد دیگر را کاهش می‌دهید. همچنین حساسیت‌های دندانی یا آسیب رسیدن به ریشه را کاهش می‌دهید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *