ایمپلنت دندان جلو

 

مزایای ایمپلنت دندان جلو چیست؟

وقتی صحبت از انجام ایمپلنت می‌شود، بسیاری از افراد تصور می‌کنند انجام این کار تنها برای دندان‌های عقبی فک امکان‌پذیر است‌. اما برخلاف تصور عموم‌، این روش امروزه برای پر کردن جای خالی دندان‌های جلو‌ نیز استفاده می‌شود. همان‌طور که می‌دانید برای داشتن یک لبخند زیبا و جذاب باید حتماً دارای دندان‌های سالم و بدون نقصی باشید. حال دندان‌های فک جلو نیز معمولاً بسیار آسیب‌پذیر هستند.

این دندان‌ها چون در قسمت جلویی دهان قرارگرفته‌اند، ممکن است با هر ضربه‌ای دچار شکستگی شده و یا حتی در اثر پوسیدگی از بین بروند. حال بهترین راه‌حل برای رفع بی‌دندانی در ناحیه جلوی لثه، ایمپلنت دندان جلو می‌باشد. ایمپلنت نوعی دندان مصنوعی بوده که دارای یک پیچ فلزی می‌باشد. پزشکان معمولاً تحت انجام یک عمل جراحی، پایه ایمپلنت را درون فک جایگذاری می‌نمایند.

مراقبت‌های ضروری قبل از ایمپلنت دندان

 پس از مدتی پایه ایمپلنت درون فک جوش‌خورده و سپس پروتز دندانی بر روی آن جایگذاری می‌شود. انجام ایمپلنت در ناحیه دندان‌های جلو می‌تواند مزایای فراوانی برای زیبا جویان داشته باشد. به همین دلیل از محبوب‌ترین روش‌ها محسوب می‌شود‌.

 در ادامه مهم‌ترین مزایای ایمپلنت دندان جلو را نام‌برده‌ایم:

 • ظاهر طبیعی

ظاهر دندان‌های ایمپلنت‌ شده بسیار طبیعی است. به‌گونه‌ای که افراد قادر به تشخیص دندان ایمپلنت شده از دندان طبیعی نیستند. به همین دلیل این روش هیچ‌گاه، موجب غیرطبیعی شدن لبخند و  چهره شما نمی‌شود.

 • عملکرد مشابه دندان‌های طبیعی

عملکرد دندان‌های ایمپلنت شده کاملاً مشابه دندان‌های طبیعی اتان خواهد بود. این دندان‌ها کاملاً محکم بوده، و جویدن با آن‌ها بسیار آسان خواهد بود. ایمپلنت دندان جلو همانند دندان مصنوعی از روی لثه نیز جدا نشده، و همین موجب استفاده آسان‌تر می‌شود‌.

 • کم‌خطر بودن

ایمپلنت یک روش بسیار کم‌خطر تلقی می‌شود. به همین دلیل احتمال تجربه عوارض بعد از ایمپلنت، بسیار کم است. درنتیجه در این روش معمولاً شاهد عفونت لثه، خونریزی و‌….نخواهیم بود.

بهترین کاندیدهای انجام ایمپلنت دندان جلو

برخی از افراد به علت شرایط خاصی که دارند، کاندیدهای ایده آل تری برای انجام ایمپلنت در جلوی فک تلقی می‌شوند. در درجه اول کسانی می‌توانند از این روش استفاده کنند، که‌ بالای ۱۸سال سن داشته باشند. چراکه تا قبل از این سن، رشد استخوان فک هنوز به تکامل نرسیده است.

 درنتیجه استخوان این‌ ناحیه تراکم کافی برای کاشت ایمپلنت را ندارد. همچنین این روش به کسانی توصیه می‌شود که دارای سلامت جسمانی مطلوبی هستند‌. چراکه ایمپلنت دندان جلو برای کسانی که به بیماری‌های حاد لثه مبتلا هستند، توصیه نمی‌شود.

نکات مهم برای داشتن بهترین ایمپلنت دندان

هزینه ایمپلنت دندان جلو چقدر است؟

هزینه انجام ایمپلنت در قسمت دندان‌های جلو، بستگی به فاکتورهای مختلفی دارد. به همین دلیل هزینه انجام این‌ کار می‌تواند برای هر فرد متفاوت باشد. عوامل تأثیرگذار در میزان هزینه ایمپلنت عبارت‌اند از:

 • تعداد دندان‌های ازدست‌رفته

در درجه اول تعداد دندان‌های ازدست‌رفته، می‌توانید بیشترین تأثیر را در هزینه ایمپلنت داشته باشد. اگر تعداد دندان‌های ازدست‌رفته زیاد باشند، نیاز به پرداخت‌ هزینه بیشتری نیز خواهد بود.‌

 • نیاز به انجام پیوند استخوان

اگر تراکم استخوان فک بسیار کم باشد، هزینه ایمپلنت دندان جلو افزایش می‌یابد. چراکه در این صورت نیاز به انجام پیوند استخوان خواهد بود، و درمان کمی پیچیده‌تر می‌شود.

 • درمان‌های جانبی

گاهی به تشخیص پزشک‌ نیاز است که قبل از انجام ایمپلنت برخی درمان‌های جانبی انجام گیرند. به‌عنوان‌مثال نیاز است که دندان‌های پوسیده کشیده شوند، یا مشکلات و بیماری‌های لثه درمان شوند‌. این درمان‌های جانبی موجب می‌شوند هزینه انجام ایمپلنت  افزایش یابد.

 • هزینه و دستمزد پزشک‌

دستمزد پزشک بخش مهمی از هزینه ایمپلنت دندان جلو شما خواهد بود. پزشکانی که سابقه کار، تخصص و مهارت بالاتری دارند، معمولاً حق‌الزحمه بیشتری دریافت می‌کنند. همچنین شهرت پزشک یا کلینیک موردنظر نیز، می‌تواند در تعیین میزان هزینه‌ها نقش داشته باشد.

 • بیمه

اگر تحت پوشش بیمه هستید، ممکن است هزینه انجام ایمپلنت برایتان کمتر باشد. چراکه گاها بیمه بخشی از هزینه درمان به روش ایمپلنت را، پرداخت می‌نماید.

 • برند ایمپلنت

برند ایمپلنت رابطه مستقیمی باکیفیت آن خواهد داشت. اگر برای ایمپلنت دندان جلو از بهترین برندها استفاده شود، قطعاً هزینه بیشتری نیز دریافت خواهد شد.

مهم‌ترین نکات مراقبتی بعد از ایمپلنت دندان جلو

پس از انجام‌ ایمپلنت دندان در ناحیه جلوی لثه، می‌بایست به برخی نکات مراقبتی توجه داشته باشید. این‌ نکات از بروز هرگونه عوارض احتمالی جلوگیری نموده، و موجب جوش خوردن هرچه سریع‌تر پایه ایمپلنت‌ها خواهند شد.

 این مراقبت‌ها را در ادامه ذکر نموده‌ایم:

 • در روزهای ابتدایی بهتر است از غذاهای آبکی یا سوپ استفاده کنید. جویدن غذاهای سفت می‌تواند موجب ایجاد فشار به لثه، و جابه‌جایی پایه ایمپلنت شود. پس حتماً به این نکته توجه داشته باشید.
 • درد جزئی و تورم لثه تا ۱۰روز پس از جراحی ایمپلنت دندان جلو کاملاً طبیعی خواهند بود. اما علائمی مثل عفونت شدید، خونریزی و … عادی نیستند. این‌گونه علائم نشانگر بروز یک‌ مشکل جدی بوده، و باید به پزشک مراجعه نمایید.
 • اگر ایمپلنت پس از چند روز از درون‌ لثه خارج شد، به‌هیچ‌عنوان سعی نکنید آن را به‌جای خود برگردانید. چراکه این کار ممکن است موجب آسیب‌دیدگی استخوان فک شود. بهتر است در چنین مواقعی به پزشک رجوع نمایید.
 • برای کاهش تورم بعد از ایمپلنت دندان جلو می‌توانید از کمپرس سرد استفاده کنید‌. اما بهتر است کمپرس سرد را به‌صورت مستقیم بر روی پوست خود قرار ندهید.
 • برای رفع دردهای جزئی می‌توانید از داروهای مسکن‌ تجویزشده توسط پزشک، مصرف نمایید.

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *