لمینیت باعث پوسیدگی دندان می‌شود؟

 

لمینیت باعث پوسیدگی دندان می‌شود؟

اگر می‌خواهید بدانید که انجام لمینیت باعث پوسیدگی دندان می‌شود، در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا این موضوع را بررسی کنیم.

اگر دندان‌های شما پوسیده و یا لکه‌دار هستند یا دندان نیش ناهمواری دارید، لمینیت دندان می‌تواند راه‌حلی باشد که به دنبال آن هستید. لمینیت‌ها که از مواد نازکی برای پوشاندن هر دندان ساخته شده‌اند، گزینه‌ای عالی برای بازگرداندن لبخند زیبای شما هستند و ظاهری را که می‌خواهید به شما می‌دهند.

لمینیت‌های دندان چیست؟

لمینیت‌های دندانی (که به آنها لمینیت‌های چینی نیز گفته می‌شود) پوسته‌های نازک از دندان هستند که به طور خاص برای پوشش سطح دندان‌های جلویی طراحی شده‌اند تا ظاهر آنها را بهتر نمایش دهند. لمینیت بر روی سطح دندان‌ها به طور کامل چسبانده شده و با این روش شما می‌توانید رنگ دندان‌ها، شکل آنها و حتی بلندی و کوتاهی دندان را تغییر دهید.

جنس لمینیت‌های دندان از مواد مختلفی مانند کامپوزیت چینی یا رزین تشکیل شده است. لمینیت‌های پرسلن در مقایسه با رزین بیشترین مقدار مقاومت در برابر لکه‌ها را دارند. همچنین به نسبت دارای رنگی طبیعی‌تر و نزدیک به رنگ طبیعی دندان‌ها دارند.

لمینیت دندان چگونه استفاده می‌شود؟

لمینیت‌ها به طور معمول در این موارد استفاده می‌شوند:

  • دندان‌هایی که درمان ریشه شده‌اند معمولاً دچار تغییر رنگ می‌شوند؛ همچنین لکه‌هایی که در اثر مصرف برخی داروها یا زیاده از حد استفاده کردن فلوراید ایجاد شده است و یا دندان‌های با حجم وسیع پرشدگی تغییر رنگ داده‌اند.

  • دندان‌هایی که فرسوده، ترک‌خورده یا شکسته شده‌اند.

  • دندان‌های نامرتب، جلو و عقب بودن دندان‌ها

  • دندان‌هایی با فاصله زیاد بین آن‌ها

 روش لمینیت دندان چگونه است؟

روکش دندان یا لمینیت معمولاً به سه مرحله ویزیت دندانپزشکی نیاز دارد. مرحله اول برای مشاوره اولیه و دو مرحله بعدی برای ساخت و کار گذاشتن لمینیت. از این فرآیند شما می‌تواند یک دندان یا چند دندان را به طور همزمان لمینیت کنید. روش لمینیت از تشخیص و برنامه‌ریزی درمان، آماده‌سازی و باندینگ تشکیل شده است.

برای کار گذاشتن لمینیت روی دندان‌های بیمار، لازم است یک لایه نازک از مینای دندان برداشته شود و تغییرات جزئی در شکل دندان‌ها ایجاد شود. هدف از این تغییرات این است که روکش‌ها به درستی روی دندان‌ها قرار بگیرند و ظاهری حجیم و غیر طبیعی روی دندان ایجاد نکنند. این یک روند غیرقابل برگشت و تا حدودی دردناک است، به همین دلیل است که دندانپزشک معمولا از بی‌حسی موضعی برای نصب این نوع روکش دندان استفاده می‌کند.

ماندگاری لمینیت‌های دندان چقدر است؟

به طور معمول طور عمر مفید لمینیت‌های دندان بین 7 تا 15 سال می‌باشد که پس از این مدت باید نسبت به تعویض آن‌ها اقدام کنید. لمینیت‌ها می‌توانند مانند دندان‌های طبیعی شکسته شوند و یا ترک بخورند، بنابراین گاز گرفتن غذاهای سفت یا جویدن انتهای قلم یا موارد مشابه می‌تواند به سطح لمینیت آسیب برساند. همچنین لمینیت‌ها مستعد لک هستند.

نکاتی برای طول عمر بیشتر لمینیت دندان

  • رعایت بهداشت دهان و دندان

  • در زمان ورزش سعی کنید از محافظ دهان استفاده کنید

  • از دندان‌هایتان برای شکستن یا باز کردن چیزها استفاده نکنید

  • استفاده از محافظ دهان شبانه برای کاهش ساییدگی دندان‌ها به هم

آیا لمینیت باعث پوسیدگی دندان می‌شود؟

خیر، می‌توانید این اطمینان را داشته باشید که اگر دندانپزشک شما در این زمینه تجربه کافی را داشته باشد، دندان‌های شما دچار مشکل و آسیب نمی‌شوند. دندانپزشک پس از گرفتن یک عکس با اشعه X از دندان شما، دندان‌های شما را معاینه می‌کند تا این اطمینان را به دست بیاورد که لمینیت کردن برای دندان‌های شما مناسب می‌باشد. اگر دندانپزشک لمینیت را برای دندان‌های شما گزینه مناسبی ندانست، شما می‌توانید از روش‌های دیگری برای سفید کردن و رفع مشکلات دندانی‌تان استفاده کنید.

مزایای لمینیت دندان

از آنجایی که لمینیت برای همه افراد مشابه دندان‌های اصلی او و به صورت جداگانه ساخته می‌شود، بنابراین تشخیص تفاوت بین لمینیت و دندان طبیعی غیرممکن است. لمینیت‌ها برخلاف دندان‌های طبیعی به دلیل استفاده از مواد با تکنولوژی بالا در ساخت آن‌ها در برابر لکه‌های چای و قهوه مقاوم هستند.

لمینیت‌ها می‌توانند سفیدی بالایی برای دندان‌های تیره‌ انجام دهند که در برابر سایر فرآیندهای سفیدکننده مقاوم هستند.

معایب لمینیت دندان

ساخت لمینیت چینی زمان‌بر است و معمولاً ممکن است حدود یک هفته طول بکشد. در صورتی که لمینیت‌ها به درستی رویدندان چسبانده شوند و عوامل تخریب دندان محدود یا از بین رفته باشد، بیمار می‌تواند از لمینیت به عنوان دندان طبیعی استفاده کند. با وجود استحکام بالای لمینیت‌ها، ممکن است که شکننده باشند.

لمینیت نباید تحت فشار قرار گیرد همان طور که نباید دندان‌های طبیعی هم تحت فشار باشند. به عنوان مثال، شما باید از جویدن ناخن، خوردن یخ یا شکستن چیزهای سفت با لمینیت خودداری کنید.

آیا لمینیت به دندان‌های طبیعی و سالم آسیب وارد می‌سازد؟

برخی افراد اعتقاد دارند و عنوان می‌کنند که لمینیت دندان باعث مشکلات و آسیب‌های دندانی می‌شود. از آنجایی که مقدار بسیار کم و جزئی از مینای دندان شما برداشته می‌شود، می‌توانید مطمئن باشید که هیچ آسیبی به دندان شما وارد نمی‌سازد. در واقع لمینیت تنها لایه‌ای برای پوشاندن دندان‌های شماست تا آنها هر چه زیباتر به نظر برسند. بر روی همه دندان‌های شما استفاده نمی‌شود. بلکه فقط برای دندان‌های جلویی، یعنی آنهایی که ظاهرشان مشخص است، لمینیت را استفاده می‌کنند.

اما باید بدانید که ضامن سالم ماندن دندان‌های شما نیست. به همین دلیل است که گفته می‌شود اگر دندان‌ها در سلامت کامل نیستند و مشکل دارند، ابتدا باید درمان شوند و سپس لمینیت شوند.

اقدامات بعد از لمینیت دندان

پس از لمینیت دندان‌ها باید در نظر داشته باشید که اگر به خوبی روی دندان‌ها و در جای خود قرار نگیرند، باعث آزار شما خواهند شد. پس اگر بعد از گذشت دو هفته همچنان با لمینیت‌های خود از نظر کارایی مشکل دارید، حتما برای بررسی و رفع این مشکل به پزشک مراجعه کنید.

لمینیت باید روی دندان‌های سالم گذاشته شود و چسبانده شود، در غیر این صورت مشکلات زیادی برای شما ایجاد می‌کند. به همین دلیل، قبل از انجام مراحل لمینیت، پزشک شما مشکلات دندانی و لثه را به طور کامل بررسی می‌کند تا بعداً مشکلات شدیدتری برای شما به وجود نیاید.

نکته مهم بعدی این است که استفاده طولانی مدت از لمینیت آسیبی به دندان شما وارد نمی‌کند و اگر به خوبی از آن محافظت کنید مدت زمان زیادی روی دندان شما باقی می‌ماند. تنها مشکل روکش‌های لمینیت مینای دندان است! از آنجایی که مینای دندان شما برای لمینیت مقداری تراشیده شده و تا حدود خیلی کم آسیب دیده‌اند، دیگر نمی‌توانید بدون روکش باقی بمانید. پس از مدتی که لمینیت‌های شما آسیب دید، باید دوباره به دندانپزشک مراجعه کنید تا مجدداً برای گذاشتن لمینیت شما اقدامات لازم انجام شود.

لمینیت دندان را حفظ کنید

توجه داشته باشید که لمینیت‌های دندان معمولاً از سرامیک ساخته می‌شوند و اگرچه استحکام بالایی دارند اما می‌توانند بشکنند. پس باید بعد از لمینیت بسیار مراقب دندان‌های خود باشید. از خوردن هر گونه غذای سفت خودداری کنید تا لمینیت‌ها نشکنند. همچنین باید دهان و دندان‌های خود را تمیز نگه دارید تا رنگ لمینیت‌ها برنگردد.

اگرچه لمینیت‌ها طول عمر زیادی دارند، اما متقاضی لمینیت باید بداند که پس از گذشت چندین سال تاریخ مصرف آنها تمام شده و باید تعویض شوند.

نکته مهم: لمینیت دندان معمولاً برای افرادی که مشکلات لثه دارند اصلاً توصیه نمی شود!

اگر بعد از لمینیت مراقبت و تمیز کردن دندان‌های خود را طبق دستور پزشک انجام ندهید، قطعاً دچار پوسیدگی دندان خواهید شد. پس مطمئن باشید که لمینیت دندان هیچ راهی برای سالم ماندن دندان‌های شما ایجاد نمی‌کند و تنها مزیت زیبایی و جذابیت دهان و طرح لبخند شما را دارد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *