مراقبت‌های بعد از لمینیت دندان

 

مراقبت‌های بعد از لمینیت دندان

بسیاری از افراد با انجام لمینیت دندان دوباره حس داشتن یک لبخند زیبا را تجربه می‌کنند. لمینیت دندان عمر طولانی دارد و با انجام مراقبت‌های لمینیت دندان می‌توان یک تجربه خوب و بی‌دردسر از نصب لمینیت دندان‌های خود داشته باشید. در این مقاله سعی داریم شما را با مراقبت‌های لمینیت دندان آشنا کرده و در این روند درمانی همراهی کنیم.

لمینیت دندان

لمینیت دندان، یک روش درمانی-زیبایی است که به دندان‌ها چسبیده و ماندگاری آن بین 10 تا 15 سال دارد. این روکش‌ها یک لایه نازک و ظریف است و که هرگونه نقص، لب‌پریدگی و شکستگی را درمان و پوشش می‌دهد. با انجام مراقبت‌های لمینیت دندان می‌توانید این مدت زمان را به راحتی افزایش دهید تا نیاز به ترمیم و تعویض آن نداشته باشید.

مراقبت‌های لمینیت دندان

دندان‌ها لمینیت شده درست همانند دندان‌های طبیعی نیاز به مراقبت و رعایت دارد.پس از انجام لمینیت دندان نیاز است مراقبت‌های لمینیت دندان را به‌طور کامل رعایت کنید تا به عوارض و مشکلات مختلف لمینیت دندان دچار نشوید. در صورت انجام مراقبت‌های اشتباه یا عدم انجام آن‌ها ممکن است باعث آسیب به لمینیت دندان‌ها می‌شود.

برای انجام مراقبت‌های لمینیت دندان باید به رعایت بهداشت دهان و دندان، استفاده از مسواک و خمیردندان مناسب، انجام چکاپ منظم، رژیم غذایی و غیره توجه کافی را داشت و آن‌ها را رعایت کنید تا به عوارض و مشکلات مربوطه بعد از آن دچار نشوید.

رعایت کامل بهداشت دهان و دندان

یکی از مهم‌ترین مراقبت‌ها برای داشتن دندا‌ن‌های سالم و همچنین لمینیت سالم باید به بهترین نحو بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید. بعد از هر وعده غذایی لازم است از مسواک برای تمیز کردن دندان‌های خود و پاک کردن دندان از پلاک‌های مانده بر روی دندان‌ها استفاده کنید. پیشنهاد می‌شود برای تمیز کردن بین دندان‌ها از نخ دندان استفاده شود. زیرا جا ماندن مواد غذایی میان دندا‌ن‌ها می‌تواند سبب پوسیدگی شود. حائز اهمیت است که بهداشت دهان و دندان، یکی از اصلی‌ترین جزهای مراقبت‌های لمینیت دندان است.

به‌طور مرتب نیاز است 1 الی 2 مرتبه از دهان‌شویه استفاده کنید. دقت داشته باشید برای استفاده از دهان‌شویه بهتر است از آن‌هایی که بدون الکل هستند استفاده کنید. زیرا الکل سبب از بین رفتن پیوند میان لمینیت و مینای دندان می‌شود. همین موضوع سبب جدا شدن روکش دندا‌ن‌های شما می‌شود. درست است که می‌گویند لمینیت دندان پوسیدگی ندارد. اما به دلیل این‌که روکش لمینیت با دندان‌ها پیوند خورده و کاملاً به هم چسبیده‌اند، امکان آسیب و پوسیدگی دندان‌های طبیعی زیر لمینیت هم وجود دارد.

 رعایت تمامی مراقبت‌های لمینیت دندان به طول عمر و ماندگاری بیشتر لمینیت هم کمک بسیار زیادی می‌کند. مهم است به لمینیت‌های خود به چشم دندان‌های طبیعی نگاه کنید و مراقبت‌های لازمه را انجام دهید.

استفاده از مسواک و خمیردندان مناسب

پس از نصب لمینیت دندان باید از خمیردندان و مسواک‌های نرم استفاده کنید. زیرا مسواک‌هایی که دارای پرزهای سخت هستند باعث ساییده شدن لمینیت‌های شما به مرور زمان می‌شود. در انتخاب خمیردندان بهتر است به سراغ آن‌هایی بروید که خاصیت غیر سایندگی دارند تا از آسیب به لمینیت‌های خود جلوگیری کنید. پیشنهاد می‌شود در مورد مراقبت‌های لمینیت دندان و برند و نوع خمیردندان و مسواک از دندان‌پزشک خود مشورت بگیرید.

چکاپ منظم

پس از نصب لمینیت دندان، نیاز است هر 6 ماه یک‌بار جهت انجام چکاپ به دندان‌پزشک خود مراجعه کنید. در صورت حفظ سلامت دندان و لثه‌های خود، شما دیگر نیازی به ترمیم و تعویض لمینیت‌ دندان‌های خود نخواهید داشت. با انجام این چکاب دوره‌ای و منظم هرگونه عفونت و پوسیدگی در دندان و لثه به‌موقع تشخیص و اقدامات درمان آن انجام می‌شود. در صورت رعایت مراقبت‌های لازم لمینیت دندان و چکاب منظم می‌توان آسیب‌های واردشده و ترک‌خوردگی لمینیت را سریعاً یافت و نصب به ترمیم آن اقدام کرد. پس مراجعات دوره‌ای به دندانپزشک خود را پشت گوش نیندازید.

معرفی بهترین انواع لمینیت دندان 

سلامت لثه

اگر به عفونت لثه و بیماری‌های لثه‌ای مبتلا شدید، لثه شما در زمان کوتاهی تحلیل رفته و عوارض بدی بر لمینیت دندان شما می‌گذارد. اگر بخشی از لثه که با لمینیت دندان در ارتباط است دچار عفونت شده باشد، به مرور بر روی لمینیت تأثیر گذاشته و سبب شل شدن آن می‌شود. اگر عفونت به‌سرعت درمان نشود، احتمال گسترش آن سبب مشکلات و عوارض جبران‌ناپذیری می‌شود. سلامت لثه شاید کمی بی‌اهمیت باشد اما یکی از اصول مهم مراقبت‌های لمینیت دندان است.

رژیم غذایی مناسب

محدود کردن مصرف غذاها و نوشیدنی‌های رنگی یکی از مهم‌ترین مراقبت‌های لمینیت دندان است. رعایت این موضوع به‌منظور جلوگیری از تغییر رنگ دادن و زرد شدن لمینیت دندان است. مصرف نوشیدنی‌های رنگی اعم از قهوه، چای و غذاهای حاوی زعفران و زردچوبه را محدود کنید تا تغییر رنگ لمینیت کاهش پیدا کند. بعضی از غذاها هم امکان از بین بردن پیوند میان مینا و لمینیت دندان شده و لبه‌های لمینیت تیره‌تر می‌شود.

اینکه لمینیت دندان مقاومت نسبتاً خوبی دارد کاملاً درست است اما استفاده زیاد از غذاهای سفت و استفاده از دندان به عنوان ابزار آسیب بسیار زیادی به لمینیت و دندان‌های طبیعی وارد می‌کنند.

درمان دندان‌قروچه

اگر عاداتی مانند دندان‌قروچه دارید بهتر است حتماً این موضوع را با دندان‌پزشک خود در میان بگذارید. دندان‌قروچه سبب وارد شدن فشار زیادی به لمینیت و همین‌طور دندان طبیعی شده و همین سبب آسیب زدن به آن‌ها می‌شود. بهتر است در هنگام خواب از نایت گارد استفاده کنید تا فشار  وارده بر لمینیت را در هنگام خواب به حداقل برسانید و بتوانید مراقبت‌های لمینیت دندان را به خوبی انجام دهید.

مصرف دخانیات

مصرف سیگار و قلیان علاوه بر ضرر زیاد بر سلامتی عمومی افراد، آسیب زیادی به لمینیت دندان می‌زند. این موضوع به مرور زمان سبب پوسیدگی دندان‌ها، تغییر رنگ لمینیت و بروز بیماری‌های لثه می‌شود.  بنابراین اگر تصمیم به انجام لمینیت دارید و می‌خواهید ماندگاری آن‌ها را افزایش دهید، ترک استعمال سیگار و قلیان یکی از مهم‌ترین مراقبت‌های لمینیت دندان است.

محدودکردن فعالیت‌های ورزشی

ورزشکاران و افراد مشهور به دلیل شهرت خود اکثراً لمینیت دندان انجام می‌دهند تا طرح لبخند خود را به‌طور کامل اصلاح کنند. پس از انجام لمینیت توصیه می‌شود فعالیت‌های فیزیکی شدید خود را به حداقل برسانید. معمولاً به ورزشکاران حرفه‌ای توصیه می‌شود در هنگام تمرینات و مسابقات ورزشی حتماً از محافظ دهان و دندان استفاده کنید تا ضربه‌های شدید سبب آسیب دیدن یا شکستن لمینیت دندان نشود.

جمع‌بندی 

لمینیت دندان با پوشاندن تمامی عیوب ظاهری دندان‌ها می‌تواند یک لبخند زیبا و بی‌نقص به شما ارائه دهد. همین موضوع سبب افزایش اعتمادبه‌نفس افراد می‌شود. نیازی نیست نگران از دست دادن لمینیت خود باشید. فقط کافی است عادات نادرست خود را ترک کرده و یک سبک زندگی سالم را در پیش بگیرید. انجام مراقبت‌های لمینیت دندان به شما یک تجربه خوب و بی‌دردسر از لمینیت دندان می‌دهد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *