مزایا و معایب بلیچینگ دندان

 

مزایا و معایب بلیچینگ دندان

همه افراد به دنبال داشتن دندان‌هایی سفید و بی‌نقص هستند و اکثراً برای به دست آوردن آن‌ها به دنبال بلیچینگ و مزایا و معایب بلیچینگ دندان می‌روند. سفید کردن دندان به وسیله بلیچینگ توسط پزشک یک راه حل سریع و بسیار مؤثر برای بهبود یافتن ظاهر دندان‌ها شناخته می‌شود.در این مقاله سعی داریم شما را با مزایا و معایب بلیچینگ دندان به طور کامل آشنا کنیم.

درباره مزایا و معایب بلیچینگ دندان

داشتن یک لبخند جذاب بر روی اعتماد به نفس افراد تأثیر بسیار زیادی دارد. اگر دندان‌های شما زرد یا لکه‌دار است، احتمالاً احساس خوبی نسبت به آن ندارید و راه‌های زیادی را برای برطرف کردن این موضوع امتحان کرده‌اید.

باید در نظر داشت که حتی اگر یک روال منظم را برای بهداشت دهان و دندان خود رعایت کنید، زرد شدن دندان‌ها یک فرایند طبیعی است و با بالا رفتن و سن و نازک‌تر شدن مینا دندان اتفاق می‌افتد. اما می‌توان برای کندتر کردن و پوشاندن این مسئله از بلیچینگ استفاده کرد که علاوه بر سایر روش‌ها، روشی سریع و آسان به شمار می‌رود و در اینجا با مزایا و معایب بلیچینگ دندان آشنا می‌شویم.

مزایا انجام بلیچینگ دندان

همان‌طور که گفته شد بلیچینگ روشی آسان و سریع است و به نسبت آن مزایا بسیار زیادی دارد. علاوه بر تأثیرگذاری زیاد بر روی زیبایی لبخند و افزایش اعتمادبه‌نفس، مقرون‌به‌صرفه، درمانی ایمن و کم آسیب، کمک به افزایش سلامت دهان دندان و بسیاری مزایا دیگر را شامل است.

زیبایی لبخند

یکی از مزایای انجام بلیچینگ حرفه‌ای  این است که بلافاصله بعد از درمان شما دارای لبخندی جذاب و درخشان هستید. دندان‌پزشک می‌تواند با این روش شما را از شر لکه‌های عمیق و زردی دندان‌ها خلاص کند. همان‌طور که گفته شد مزایا و معایب بلیچینگ دندان در تیترهای بعدی آمده است.

افزایش اعتمادبه‌نفس

داشتن دندان‌هایی با ظاهر ناخوشایند و لکه‌دار باعث خجالت و کم شدن اعتمادبه‌نفس افراد می‌شود. سفید کردن دندان‌هایتان می‌تواند لبخندی زیبا برایتان ایجاد و  این احساس اعتمادبه‌نفس و خوب را نسبت به خودتان به شما برگرداند. مطالعه مزایا و معایب بلیچینگ دندان می‌تواند کمک کند تا اعتمادبه‌نفس و لبخند زیبا خود را حفظ کنید.

مقرون‌به‌صرفه بودن

سفید کردن دندان‌ها به وسیله بلیچینگ در مقایسه با کامپوزیت و لمینیت ارزان‌تر است. اگر چه یک جلسه بلیچینگ بسیار گران‌تر از روش‌های خانگی و محصولات سفیدکننده است اما با مقایسه نتیجه و در نظر گرفتن اینکه بلیچینگ در یک جلسه و روش‌های خانگی با چندین بار تکرار و شاید نگرفتن نتیجه روشی مقرون به‌صرفه‌تر از بقیه روش‌هاست.

شاید در مقایسه مزایا و معایب بلیچینگ دندان مقداری دچار شک و تردید باشید اما در بلندمدت بلیچینگ روشی امن و ماندگارتری نسبت به روش‌های خانگی است. احتمال استفاده از مواد بی‌کیفیتی که باعث آسیب به‌سلامت دندان‌ها و بافت لثه می‌شود در روش‌های ارزان و خانگی بسیار زیاد است.

ایمن بودن درمان

همان‌طور که گفته شد روش‌های خانگی باعث آسیب به لثه و ایجاد حساسیت برای دندان‌ها می‌شوند. اما در بلیچینگ برخلاف بقیه روش‌های سفید کردن دندان چون نیازی به تراشیدن بخشی از سطح دندان‌ها نیست و درمان توسط دندان‌پزشک متخصص انجام می‌شود روشی ایمن به شمار می‌رود.

در انجام فرایند بلیچینگ توسط دندان‌پزشک متخصص به‌دقت و با استفاده از مواد باکیفیت انجام می‌شود که با تنظیم سطح مواد سفیدکننده باعث محافظت از لثه و همچنین دهان و دندان می‌شود. رعایت این موضوعات مزایا و معایب بلیچینگ دندان را مشخص می‌کند.

کمک به‌سلامت دهان و دندان 

دندان‌پزشک شما پیش از شروع مواد گذاری، جرم‌های باقی‌مانده بر روی دندان‌ها را برمی‌دارد تا احتمال هرگونه بیماری لثه و پوسیدگی را کاهش دهد و با دقت تمام مواد گذاری را بر روی دندان‌های تمیز انجام می‌دهد. با این کار به حفظ سلامت دهان و دندان شما و ماندگاری بلیچینگ دندان‌هایتان کمک زیادی می‌کند.

درمانی شخصی و سریع

در اکثر کیس‌ها دندان‌پزشک سعی می‌کند درمان دندان‌هایتان به وسیله بلیچینگ را در یک الی دو جلسه انجام بدهد. مگر اینکه به صلاح دید دندان‌پزشک علاوه بر آفیس بلیچینگ نیاز به هوم بلیچینگ هم داشته باشید که همین موضوع باعث ماندگاری بیشتر بلیچینگ شما می‌شود. مزایا و معایب بلیچینگ دندان آن را یک روش محبوب در میان مردم کرده است.

لازم به ذکر است که بلیچینگ یک درمان کاملا شخصی است و نسبت به میزان لکه‌های دندان‌های فرد، تصمیم گرفته می‌شود تا چه مقدار مواد و چه مدت‌زمانی بر روی دندان‌ها بماند تا پروسه درمان کامل انجام شود.

ماندگاری بلیچینگ دندان

با داشتن پشتوانه بهداشت خوب دهان و دندان در منزل، نتایج سفید کردن حرفه‌ای دندان‌ها ماندگاری طولانی‌مدتی خواهد داشت. مواد سفیدکننده‌ای در آفیس بلیچینگ توسط دندان‌پزشک استفاده می‌شود در مقایسه با موادی که از داروخانه‌ها تهیه می‌کنید، مواد سفیدکننده قوی‌تری هستند و به همین دلیل دارای ماندگاری خوبی هستند.

 امکان انجام هوم بلیچینگ

دندان‌پزشک علاوه بر سفید کردن دندان‌ها در کلینیک دندان‌پزشکی (آفیس بلیچینگ) می‌تواند تری‌های سفیدکننده‌ای سفارشی را برای استفاده شما در منزل کاملاً متناسب با شرایط دهان و دندان شما تجویز کرده و به همراه آن مواد سفیدکننده در اختیار شما قرار می‌دهند و باراهنمایی و نحوه استفاده درست از آن‌ها به شما امکان افزایش ماندگاری آن را با این کار می‌دهد.

انواع روش‌های بلیچینگ دندان

مشاوره پس از انجام بلیچینگ دندان از یک متخصص

دندان‌پزشک به شما در نحوه حفظ کردن سفیدی دندان‌هایتان و سالم نگه‌داشتن آن‌ها بعد از انجام بلیچینگ ازجمله اینکه کدام نوشیدنی‌ها و غذاها معمولاً منجر به لک شدن بلیچینگ شما می‌شوند و راهنمایی‌های لازم را بکند. این موضوع حائز اهمیت است که درصورتی‌که شما با خرید مواد بدون نسخه از داروخانه و استفاده آن‌ها، فرد متخصصی را ندارید که شما را در انجام این امر راهنمایی کند.

معایب انجام بلیچینگ دندان

دندان‌پزشک شما با انجام تمام اقدامات موردنیاز و احتیاطی باعث به حداقل رساندن حساسیت دندان‌ها و تحریک لثه در طول درمان می‌شود. بااین‌حال مزایا و معایب بلیچینگ دندان موارد بسیار زیادی را شامل می‌شود اما معایب آن نسبت به مزایا بسیار کمتر است مانند حساسیت دندان‌ها، تحریک لثه و یا حتی مؤثر نبودن آن من‌جمله معایب بلیچینگ دندان است.

حساسیت دندان‌ها

یکی از شایع‌ترین عوارض جانبی بلیچینگ دندان حساسیت دندان‌ها است. انجام بلیچینگ دندان در کلینیک بهترین راه برای به حداقل رساندن خطر بروز حساسیت دندان است زیرا تحت نظر دندان‌پزشک به ایمن‌ترین روش ممکن انجام می‌شود. عموماً دندان‌پزشکان قبل از شروع مواد گذاری، در صورت نیاز اقدام به درمان‌های خاصی برای کاهش خطر حساسیت دندان‌ها انجام می‌دهد.

 مزایا و معایب بلیچینگ دندان باعث می‌شود افراد زیادی جذب آن می‌شوند. این عوارض ممکن است به‌عنوان مثال براثر زیاد ماندن ژل بر روی دندان‌ها و یا ضعیف بودن مینای دندان ایجاد شود، اما بروز آن‌ها جای نگرانی ندارد و با مراجعه به دندان‌پزشک بعد از چند روز بهبود پیدا می‌کند.

تحریک لثه

اگر لثه‌‌ها به‌درستی ایزوله نشود و یا تری تهیه‌شده برای هوم بلیچینگ به‌درستی استفاده نشود می‌تواند باعث تحریک لثه شده و باعث بروز مشکل شود. اگر بلیچینگ خود را در کلینیک و به دست دندان‌پزشک متخصص انجام داده‌اید، جای نگرانی نیست زیرا اکثر افراد در این موضوع به مشکل برنمی‌خورند.

کافی نبودن بلیچینگ برای رفع لک‌های عمیق

به نظر می‌رسد بلیچینگ یکی از مؤثرترین روش‌ها برای سفید کردن دندان است اما نیاز است انتظارات واقع بینانه از درمان خود و درک شرایط دندان‌ها و دهان داشته باشید و بدانید که بلیچینگ دندان می‌تواند اکثر لکه‌های جزئی را از بین ببرد اما آن چندان تأثیری بر لک‌های عمیق دندان‌ها ندارد. همین‌طور که گفتیم مزایا و معایب بلیچینگ دندان موارد زیادی را شامل می‌شود.

جمع‌بندی 

بلیچینگ یک روش مناسب و آسان برای سفیدی دندان‌ها است. در این مطلب سعی خود را کردیم تا تمامی مزایا و معایب بلیچینگ دندان را عنوان کرده و شما را در این امر راهنمایی نمودیم. امیدواریم از انجام بلیچینگ دندان رضایت کافی را داشته و مطالب گفته‌شده مفید باشد.‎‌

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *